Autor je veliteľ Vzdušných síl OS SR
Slovensko by malo dávať viac výdavkov na obranu, ozbrojené sily sú na hranici bojaschopnosti, je nevyhnutné, aby sa naša krajina odstrihla od závislosti od ruskej techniky. Obrana nemôže byť predmetom politického boja, Slovenská republika sa musí ako člen NATO správať zodpovedne a v rámci kolektívnej obrany nielen brať, ale aj dávať.
Toto sú asi najopakovanejšie vyjadrenia nezávislých, ba priam sa mi žiada napísať až univerzálnych expertov na obranu a bezpečnosť našej krajiny. No keď môžu podporiť historické rozhodnutie vlády, ktoré je také zásadné pre bezpečnosť tejto krajiny, správajú sa presne naopak a v rozpore s tým, čo verejne deklarujú.
Experti na všetko
V podstate ako veliteľa vzdušných síl tejto krajiny ma až udivuje, koľko má Slovensko expertov na stíhacie letectvo, ktorí na počkanie dokážu matematicky vypočítať, koľko stíhacích lietadiel potrebujeme.
Povznesiem sa nad tým, že práve títo istí ľudia nás dlhodobo mediálne bičujú za to, že Slovensko ako hrdý člen aliancie je stále závislé od ruských strojov, a teda aj od ich technikov. A tí istí nezávislí experti volajú po verejnej diskusii o tom, aké lietadlá máme pre vzdušné sily vybrať, a dokonca vedia aj to, koľko ich potrebujeme.

No keď prídeme s riešením, ktoré určite nebolo robené na kolene a ani v poslednej chvíli, ale vyžiadalo si hodiny analýz a sedení, niekedy až ostrej výmeny názorov, opäť nie je podľa nich dosť dobré. Pretože nerozhodovali oni podľa svojich záujmov?
Ľudí, ktorí na počkanie zhodnotia Trumpov telefón a okomentujú všetko počnúc tým, ako treba lepšie regrutovať, až po to, koľko máme protitankových riadených striel, máme prizvať do diskusie?
Ale oni za nás a naše rozhodnutia nenesú zodpovednosť. A priznám sa, chcel by som, rovnako ako títo experti, rozumieť tankovému vojsku a vedieť presne zadefinovať potreby mechanizovanej brigády. Napriek mojej celoživotnej kariére v ozbrojených silách si na to netrúfam, pretože sa celý život venujem práve letectvu.
A práve preto ma zaráža, že sú takí, ktorí sú na požiadanie novinármi, už aj expertmi na nadzvukové letectvo, čiže asi jeho najodbornejšiu časť.
Po spartanoch, black hawkoch, a teda konečne zrealizovaných modernizačných projektoch, prichádza nová mediálna bublina. Tentoraz sa diskutuje, koľko vlastne potrebujeme stíhacích lietadiel.
Áno, potrebujeme 14 stíhacích lietadiel. Vysvetlím prečo.
Viac pilotov
Ide o minimálny počet potrebný na splnenie úloh vzdušných síl, pričom na zabezpečenie požadovaného náletu 140 letových hodín na pilota taktického stíhacieho lietadla treba dosiahnuť minimálny celkový ročný nálet 2100 letových hodín (15 pilotov x 140 letových hodín za rok = 2100 letových hodín). A k tomu ďalších 15 x 40 letových hodín na leteckom simulátore.