SME

Slovensko je Západ (píše Michal Havran)

Túžba emancipovať sa národne je prejavom západného uvažovania.

V Paríži sa nechodí ani na romantické večere, ani do Disneylandu, ale prechádzať sa ako nanorobot po cievach našej kultúry. (Zdroj: Rasto Arvay)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je teológ a spisovateľ

Roky diskutujeme o tom, čo je to Západ, či sme Západ a prečo sme Západ. Samotné slovo "Západ" má v našej krajine aj negatívne konotácie.

Veľká časť ľudí si ho spája s dozvukmi studenej vojny, so zábermi na Reagana a Thatcherovú, pokusy o rozmiestnenie pershingov v Spojenom kráľovstve.

Západ si dodnes pamätajú ako vojenského nepriateľa z čias nemej konfrontácie medzi Varšavskou zmluvou a NATO, ktoré má nakoniec podobne ako Západ konotáciu agresívneho vojenského zväzu, s ktorým nechceme mať nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto tendencie v odmietaní vlastnej prirodzenosti a vlastnej identity sú na Slovensku pomerne silné a nachádzame ich aj v prostredí, ktoré sa inak snaží profilovať ako alternatíva voči súčasnej vláde.

Samotná vláda je v zahraničnopolitickej doktríne zmietaná postojmi idúcimi od nebezpečného panslavizmu, kde sa za Slovanov považujú v zásade iba Rusi, zatiaľ čo Chorváti, Ukrajinci, Poliaci sú fašistami, po pragmatické rozhodnutia nakupovať "západné zbrane".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Západ má však zlé meno aj u tých, ktorí sa nikdy neobracali k Rusku. Znamená dohodu z Mníchova, Jaltskú konferenciu, maďarské povstanie a československý 1968 považujú za príklady toho, ako sa nás Západ vždy, keď mohol, vzdal a ponúkol Rusom.

Táto podozrievavosť má v sebe racionálny prvok opierajúci sa o zlé skúsenosti a dobre ich zhrnul nedávno bývalý šéf poľskej diplomacie Sikorski, keď po sumite NATO napísal, že si nie je celkom istý, či Trump pomôže Poľsku v prípade ruského útoku.

Rusko nie je alternatíva

Odpor k západnosti však zároveň nemá z jednoduchého dôvodu na Slovensku podobu, akú mal v Rusku. Druhá kultúra, praslavianská, východná, ktorá útočila v Rusku na "zapadnikov" u nás v autentickej podobe neexistovala, ortodoxia sa tu nikdy neusadila.

Pokusy umelo implantovať ruskú modernú hudbu alebo akési pionerske hry v hádzaní bumerangov v Ružomberku nie sú prejavom autentickej kultúry, ale ideologický tovar Kremľa určený pre tých, ktorí v Európe veria v akúsi romantickú a infantilnú predstavu o tom, že 150-miliónová krajina s jadrovými zbraňami a občianskymi vojnami by nás mohla považovať za svojich partnerov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5F9F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ani hlasovanie s opozíciou proti transakčnej dani by koalíciu nerozbilo.


22
Úraduje

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 2
Americký prezident Donald Trump.

Hnutie MAGA je moderná severoamerická verzia nemeckej NSDAP.


17

Dosť veľavravné operovanie s pojmom "bežní ľudia".


7
SkryťZatvoriť reklamu