Autorka je bývalá riaditeľka výskumu v Európskej centrálnej banke, je profesorkou ekonomiky na Londýnskej ekonomickej vysokej škole.
Ešte neuplynuli ani dva mesiace, odkedy populistické Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicová strana Liga vytvorili novú taliansku vládu, takže je priskoro na predpovede, nakoľko táto koalícia pretaví predvolebnú rétoriku do konkrétnej politiky.
Vnútorné rozpory v rámci koalície môžu v skutočnosti obmedziť rozsah jej legislatívneho pôsobenia alebo dokonca privodiť jej pád – možno ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019.
Napriek tomu treba dodať, že už teraz sa dá sledovať, čo bude znamenať antieurópsky postoj talianskej vlády pre tento kontinent.
Pre šéfov Európskej únie sledujúcich dianie z Bruselu by sa politická dynamika, ktorú koalícia M5S/Liga dala do pohybu, mohla ukázať oveľa závažnejšou než ktorákoľvek iná konkrétna strategická iniciatíva.
Salvini nechtiac ohrozuje Schengen
Koalícia M5S/Liga je prvým prípadom otvorene protiúniovej vlády, čo sa dostala k moci v jednom zo zakladateľských členských štátov tohto bloku.
Hoci jej radikalizmus je čiastočne reakciou na katastrofálne výkony talianskeho hospodárstva za posledné dve desaťročia, podobný typ politiky namierenej proti politike vládnuceho systému sa zakorenil aj v európskych krajinách, ktorým sa darí lepšie.
Taliansko ani zďaleka nie je odpadlíkom a mohlo by sa stať predzvesťou toho, čo očakáva mnohé ďalšie štáty, najmä po voľbách do Únie.