Adam Alter, Neodolatelné (Vzestup návykových technologií a byznys se závislostí), Host 2018
Doteraz sa o závislostiach uvažovalo chemicky. Počarovanie displejmi tabletov a smartfónov prináša jej nové podoby. Armáda pacientov je ešte väčšia a úspech liečby nevyspytateľný.
Adam Alter napísal nepríjemne presnú diagnózu tzv. behavoriálnej závislosti. Pousmiať sa nad jeho vyargumentovanou analýzou dokážu len tí, ktorí si nevážia potenciál vlastných životov a zo závislostí už dávnejšie rezignovali.
Alter spája odbornosť s novinárskou ľahkosťou. Prednáša o marketingu. Napísal bestseller o vplyve prostredia, farieb a vôní na ľudské myšlienky, nálady a emócie. Prispieva do popredných amerických denníkov a časopisov, a tak popularizuje sociálnu psychológiu a tému vplyvu okolia na hodnotiace a rozhodovacie procesy.
Všimol si, že samotní aktéri nových technológií sú voči nim opatrní, keď ide o ich deti. Steve Jobs predstavil ipad ako mimoriadny prístroj, ale vlastným deťom ho zakázal.
Ľudia z tejto brandže sa evidentne riadia základným pravidlom drogových dílerov: nikdy si nepichaj vlastný tovar!
Závisláci od obrazoviek
Naše chápanie závislostí je zastarané a v tomto čase príliš redukované. Rozprávame o závislákoch s predstavou trosiek doničených heroínom alebo inými narkotikami. S roztrasenými rukami si chystajú dávku a pripravení o posledné zvyšky vôle (a dôstojnosti) čakajú na svoj definitívny zánik.
V minulom storočí stačilo preplávať nástrahami cigariet, alkoholu a drog, ktoré boli drahé a zle dostupné. Dnešné pasce sú stále nablízku a fakticky zadarmo – pasca facebooku, instagramu, porna, emailu alebo nákupov cez internet.
Moderné technológie sú výkonné, návykové, rýchle, pohodlné a automatizované. Ak prevážia prínosy nad úsilím, je ťažké neopakovať tú činnosť znovu a znovu. Je jedno či ide o lajk na sociálnej sieti, odmenu za splnenú misiu vo World of Warcraft alebo tisíckrát zdieľaný tweet.