Autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva
Najnovší výskum rúca mýtus o tom, že migračné politiky závisia od politickej orientácie vládnych strán.
Dvaja vedci Katharina Natter a Hein de Haas publikovali minulý týždeň výsledky výskumu, v rámci ktorého analyzovali imigračné politiky 21 krajín OECD s cieľom zistiť, či ideologická orientácia vlád má vplyv na sprísňovanie migračných politík.
Súčasťou výskumu bola analýza 2300 zmien v migračných politikách týchto štátov medzi rokmi 1975 – 2012.
Výsledky sú prekvapivé. Vedci zistili, že migračné politiky nezávisia ani tak od toho, či je pri moci pravicovo, alebo ľavicovo orientovaná vláda, ale najmä od toho, aké sú hospodárske výsledky krajiny, ako je nastavený sociálny systém a aký je politický systém v krajine.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že v sledovanom období sa imigračné politiky liberalizovali a vlády bez ohľadu na svoju politickú orientáciu prijímali zmeny smerujúce k lepšej ochrane práv migrantov.
Politická orientácia sa prejavovala len pri niektorých politikách – napríklad právo na zlúčenie rodiny je tradične hodnotou pre konzervatívnejšie orientované strany. Rozdiely v prístupe ovplyvnené politickou orientáciou strán sa preukázali tiež v prístupe k integrácii.
Ako však preukázal výskum, boli to práve pravicovo orientované strany v 60. rokoch, ktoré podporovali príchod zahraničných zamestnancov z krajín okolo Stredozemného mora do západnej Európy.