Autor je zahraničnopolitickým redaktorom budapeštianskeho týždenníka Élet és Irodalom.
Niektorí kritici Viktora Orbána tvrdia, že sa nezaujíma úprimne o ideológiu a že preňho je všetko politická technológia, zásobáreň hesiel, ktoré mu pomôžu dosiahnuť skutočný cieľ – maximalizovať politickú moc a osobné obohatenie.
V skutočnosti však aj on verí v politické hodnoty ako všetci ostatní a má víziu ideálneho Maďarska.
Zároveň usilovne číta kvalitné knihy o dejinách a kultúre, pričom sa spolieha na rady svojich dobre platených akademických podporovateľov (ktorí sa, prirodzene, snažia dávať mu rady, aké by podľa nich rád počul).
Kauza Safarov
Orbánov Fidesz založili ako liberálnu stranu, ale čoskoro si uvedomili, že musia využiť medzeru v dopyte v najväčšej pravicovej sile, ak dúfajú, že sa raz dostanú k vládnej moci.
Takže v roku 2000, počas prvého Orbánovho obdobia ako premiéra, Fidesz odišiel z Liberálnej internacionály s vágnym vysvetlením a vstúpil do Kresťanskodemokratickej, európskej ľudovej strany, EPP. (Zjavne do istej miery povzbudený nemeckými, v prvom rade bavorskými, stredopravými kruhmi.)

Nové smerovanie fungovalo dobre. V roku 2004, keď bol Fidesz v opozícii, získal 12 kresiel vo voľbách do europarlamentu (pričom sa neskôr pridali maďarskí europoslanci zo Slovenska a ešte neskôr z Rumunska).
Na druhej strane poskytla EPP otvorenú podporu Fideszu v domácich politických konfliktoch, a keď sa Orbán v roku 2010 vrátil k moci s pomstychivosťou, slúžila ako ochranný štít proti akejkoľvek vážnej kritike.
Jeden príklad za všetky: v roku 2012, po bilaterálnom summite v Baku, súhlasila maďarská vláda s prevezením Ramila Safarova do Azerbajdžanu, pričom išlo o muža, ktorý zabil sekerou Arména, spolužiaka z jazykového kurzu NATO v Budapešti. V nejasne formulovanom liste Alijevova vláda súhlasila – bez pevnejších právnych záruk –, že Safarov si odsedí zvyšok trestu doma.
Keď jeho lietadlo pristálo v Baku, oslavovali ho ako národného hrdinu, oslobodili ho a dokonca povýšili na plukovníka.
Európsky parlament vtedy Baku odsúdil, ale EPP sa podarilo vyňať z textu akúkoľvek zmienku o maďarskej zodpovednosti, v súlade s verziou Fideszu, že orbánovská vláda bola oklamaná – čo zanedlho vyvrátil fakt, že vzťahy medzi Orbánom a Alijevom ostali absolútne srdečné.
O niekoľko rokov neskôr dokonca vyšlo najavo, že spoločnosti blízke Fideszu dostali asi deväť miliónov dolárov ako súčasť azerbajdžanských temných akcií „kaviárovej diplomacie“.
Paralelne s Putinom
Milostný vzťah sa začal kaziť v roku 2015, keď vrcholila utečenecká kríza. Predošlý rok poznačila prokremeľská zmena smerovanie maďarskej politiky – Orbánov nečakaný pakt s Putinom o tom, že Rusko postaví a bude financovať jadrovú elektráreň Paks 2.