Autor je vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Konečne Brusel začína chápať, že by mal počúvať aj názory obyčajných ľudí a rušiť svoje nezmyselné nariadenia. Aj takéto reakcie vyvolali nedávno medializované články o tom, že Európska komisia spúšťa verejnú konzultáciu o úprave letného času. V skutočnosti však ide o ďalší pekný príklad toho, ako vznikajú mýty o diktáte Bruselu.
Zmena letného času na zimný nie je nijaký bruselský výmysel. Vo väčšine členských štátov Európskej únie je letný čas dlhoročnou tradíciou, ktorá siaha až do obdobia svetových vojen, prípadne ropnej krízy v sedemdesiatych rokoch. Dôvodmi jeho zavádzania boli predovšetkým energetické úspory, cestná bezpečnosť i viac času na relax počas dlhších večerov.
Únia do tejto praxe uplatňovanej všetkými členskými štátmi vstúpila v osemdesiatych rokoch len tým, že pravidlá zjednotila. Nekoordinované zmeny času totiž spôsobovali veľké problémy v doprave, službách či v medzinárodnom obchode.
Od nebožtíkov k podpätkom
Faktom je, že niektoré štúdie i názory časti verejnosti pôvodné argumenty na pravidelné zmeny času spochybňujú. Ak sa väčšina Európanov a národné štáty zhodnú, že letný čas nám prináša viac ťažkostí ako osohu, jeho zrušeniu nebude Komisia určite brániť. Jej úlohou bude opäť iba koordinovanie tohto procesu, aby sa predišlo spomínanému chaosu s potenciálnymi obrovskými dosahmi na ekonomiku.