SME

Ako sa Európa môže naučiť prestať sa obávať a milovať moc

Únia má problém so sebavedomím.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron je zástancom spoločnej európskej armády.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je profesor medzinárodných vzťahov na Parížskom inštitúte politických vied, bol poradcom bývalého francúzskeho premiéra Manuela Vallsa.

Americký prezident Donald Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker možno minulý mesiac (v júli - pozn.red.) odvrátili obchodnú vojnu, ale ťažkosti a výzvy Európskej únie nie sú ani zďaleka vyriešené.

V dnešnom, stále viac hobbesovskom svetovom prostredí môže EÚ prežiť iba tak, že zvýši schopnosť vyžarovať a vyvážať moc – čo nie je ľahká úloha pre subjekt založený presne ako odmietnutie politiky moci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rímskymi zmluvami z roku 1957 sa Európa zbavila zvyškov svojich militaristických impulzov a sústredila sa na budovanie a rozširovanie a na mierový jednotný trh. Od tej chvíle bola jediným spôsobom prejavovania moci Európy jej obchodná politika.

Táto politika sa však nikdy neriadila strategickým uvažovaním, takže Únia mala len obmedzený vplyv vo svete, napriek ohromným úspechom na svetovom trhu.

Nastal čas, keď sa tento svetadiel znovu presadí ako skutočne globálny aktér, nie snahou napodobňovať klasickú veľmoc, ale skôr konsolidovaním a použitím rôznych druhov moci.

Únia dokáže určovať pravidlá

Európa už má značnú normatívnu moc – totiž schopnosť vytvárať svetové normy prostredníctvom takzvaného bruselského efektu – čo možno sledovať na jej úsilí držať nakrátko technologické spoločnosti. Nedávno uzákonené Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR - pozn. red.) napríklad určuje zásady zbierania a spracovania osobných informácií jednotlivcov v rámci EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Digitálne platformy – vrátane mocných firiem v USA – sa teraz prácne snažia prispôsobiť. „Veľká štvorka“ amerických technologických firmiem – Alphabet Inc. (materská spoločnosť Googleu), Apple Inc., Facebook a Amazon – tiež narážajú na tlak zo strany Únie vyplývajúci z ich dominantného postavenia na trhu.

EÚ však často sama nevníma svoju normatívnu moc, nieto ešte aby ju plne využila. Toto zároveň odráža a posilňuje slabosť v troch oblastiach: sebaúcta, vedomie rizík a schopnosť konať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5GRF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu