Autor je poslanec britskej Snemovne lordov, čestný profesor politickej ekonómie na Warwick University a výskumník britskej akadémie.
Liberálne zhnusenie politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa prekypelo do tvrdej obrany globalizácie vedenej trhom. Pre liberála sú voľné obchodovanie a voľný pohyb kapitálu a pracovnej sily neodlučiteľne spojené s liberálnou politikou. Trumpov protekcionizmus a ochranárstvo sú nedoddeliteľné od jeho chorej politiky.
To je však nebezpečná, mylná predstava. V skutočnosti je najpravdepodobnejšie, že liberálnu politiku zničí nepružná nevraživosť voči ochrane obchodu. Vlna „neliberálnej demokracie“ na Západe je dôsledkom strát, čo utrpeli pracujúci na Západe v dôsledku presadzovania globalizácie.
Ricardo zasahuje
Liberálny názor na tieto otázky sa zakladá na dvoch domnienkach: že voľný obchod je dobrý pre všetkých partnerov a že sloboda obchodovať s tovarom a vyvážať kapitál patrí k podstate slobody. Pre liberálov je typické, že ignorujú chabé intelektuálne a dejinné dôkazy podporujúce prvý názor a škody na politickej legitímnosti vlád, ktoré privodilo ich presvedčenie o tom druhom.
Štáty spolu odjakživa obchodujú, lebo prírodné zdroje nie sú rovnomerne rozložené všade na svete. Adam Smith sa pýtal, či by bolo rozumné zakázať dovoz vín, aby sa povzbudila výroba claretu a burgundského v Škótsku. Historicky je absolútna výhoda odjakživa hlavnou motiváciou obchodu.