Vzápätí po páde Lehman Brothers by väčšina analytikov zaiste (s nadšením?) prijala scenár, že o desať rokov bude stav globálnej ekonomiky taký, aký je dnes. Zásadná otázka znie: Opodstatňujú temné očakávania budúcnosti z prelomu 2008/2009 tvrdenie, že zo svojej druhej najväčšej krízy vyšiel kapitalizmus napokon ešte dobre?

Poctivé je povedať, že po desiatich rokoch to nikto nevie. Faktom sú slnečné dni svetového hospodárstva – či rast, či zamestnanosť, či inflácia. Záchranné balíčky v USA a „stabilizátory“ sociálneho štátu (podpory, dávky) v Európe nepripustili ani pomyslenie na sociálnu kópiu veľkej depresie z 30. rokov.
Mainstream je dnes viac-menej v zhode, že fiškálne balíčky a tlačenie peňazí (QE) boli kritické manévre, ktorými – nezľaknite sa – Obama zachránil kapitalizmus. Na rozdiel od 30. rokov, za silného ideologického odporu ("čo je zhnité, nech odpadne", hahaha, Husák) nepomáhať Wall Streetu stavil aj s Bernankem na dotovanie a stimuláciu ekonomiky (ktorej monetárna časť neskôr zľudovela ako „socializácia strát").
Problém je, že svet zavliekli do superštandardnej a nevídanej situácie, na akú niet precedensu ani teórie. A teda ani známe východiská.