SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Nenechajte sa nachytať na princíp jednoty

Masa musí zlomiť jednotlivca.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je teológ a spisovateľ

Občas sa stretneme v textoch konzervatívne ladených autorov s myšlienkou, že kdesi v minulosti pôsobil na ľudské spoločenstvo princíp jednoty, nedeliteľnosti a že v tých časoch, pod ktorými rozumejú jedni feudálne náboženské diktatúry, iní boľševický experiment, bol svet zrozumiteľnejší a usporiadanejší.

Hovoríme o časoch a režimoch, v ktorých stála náboženská jednota pred krížovými výpravami proti katarom a husitom na vrchole organizácie metafyzického života, o časoch, keď Hitlerova jednota nemeckého národa pôsobila na Nemcov ako toluén na deti z osád, o časoch, keď jednotná kandidátka Národného frontu spájala sovietizujúce krajiny v ich zvrátenom úsilí o antropoforming ľudskej psyché.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tisov blahobyt

Zatiaľ čo túžbu po návrate fikcie socialistickej jednoty s jeho pevne stanoveným cenovým a ideovým kánonom môžeme vysvetliť spomienkovým optimizmom, v prípade tých, ktorí vyzdvihujú ako príkladné také obdobia dejín, ktoré sami a dokonca ani ich rodičia nezažili, musíme pre pochopenie zájsť ďalej, k štúdiu náboženských a spoločenských mýtov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kdesi uprostred sa nachádza prechodná generácia tých, ktorí napríklad u nás obdivujú režim slovenského štátu, no nie cez vlastné, ale iba sprostredkované spomienky na údajné obdobie blahobytu a podobne.

Táto skupina stojí čiastočne mimo dnešnej úvahy, pretože sa okrem svojho problematického vzťahu k vlastnej identite nedokázala zartikulovať ani vo vzťahu k problematike jednoty a nedeliteľnosti, o ktorej je reč.

Ako sa už občas politikom stáva, pod vplyvom sentimentálnej memoárovej literatúry sa im zamarí, že by aj oni mohli byť Churchillom alebo Máriou Teréziou, stať sa zjednotiteľmi krajiny na spôsob Garibaldiho v Taliansku alebo aspoň ich obnoviteľmi ako v prípade zjednotiteľa Nemecka Helmuta Kohla.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


5 h

Keď ju miluje, tak čo toľko rieši?


7 h
Ilustračná snímka.

Rozsah podkopania demokracie v oboch štátoch je málo známy.


Edit Zgut-Przybylska 8 h
Z pražského augusta 68 spravil Josef Koudelka vyše desaťtisíc fotografií. Svet ich obdivoval a jemu prisúdil cenu za statočnú reportáž. Tento rok  z nich vyšla kniha Invaze 68. Koudelka by ju chcel vydať aj v Rusku.

Mocou bezmocných je bezpodmienečná láska a kreativita.


Fedor Gál 9 h
SkryťZatvoriť reklamu