SME
Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Nenechajte sa nachytať na princíp jednoty

Masa musí zlomiť jednotlivca.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je teológ a spisovateľ

Občas sa stretneme v textoch konzervatívne ladených autorov s myšlienkou, že kdesi v minulosti pôsobil na ľudské spoločenstvo princíp jednoty, nedeliteľnosti a že v tých časoch, pod ktorými rozumejú jedni feudálne náboženské diktatúry, iní boľševický experiment, bol svet zrozumiteľnejší a usporiadanejší.

Hovoríme o časoch a režimoch, v ktorých stála náboženská jednota pred krížovými výpravami proti katarom a husitom na vrchole organizácie metafyzického života, o časoch, keď Hitlerova jednota nemeckého národa pôsobila na Nemcov ako toluén na deti z osád, o časoch, keď jednotná kandidátka Národného frontu spájala sovietizujúce krajiny v ich zvrátenom úsilí o antropoforming ľudskej psyché.

Tisov blahobyt

Zatiaľ čo túžbu po návrate fikcie socialistickej jednoty s jeho pevne stanoveným cenovým a ideovým kánonom môžeme vysvetliť spomienkovým optimizmom, v prípade tých, ktorí vyzdvihujú ako príkladné také obdobia dejín, ktoré sami a dokonca ani ich rodičia nezažili, musíme pre pochopenie zájsť ďalej, k štúdiu náboženských a spoločenských mýtov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kdesi uprostred sa nachádza prechodná generácia tých, ktorí napríklad u nás obdivujú režim slovenského štátu, no nie cez vlastné, ale iba sprostredkované spomienky na údajné obdobie blahobytu a podobne.

Táto skupina stojí čiastočne mimo dnešnej úvahy, pretože sa okrem svojho problematického vzťahu k vlastnej identite nedokázala zartikulovať ani vo vzťahu k problematike jednoty a nedeliteľnosti, o ktorej je reč.

Ako sa už občas politikom stáva, pod vplyvom sentimentálnej memoárovej literatúry sa im zamarí, že by aj oni mohli byť Churchillom alebo Máriou Teréziou, stať sa zjednotiteľmi krajiny na spôsob Garibaldiho v Taliansku alebo aspoň ich obnoviteľmi ako v prípade zjednotiteľa Nemecka Helmuta Kohla.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zuzana Kepplová

Matovič má už pripravenú výhovorku.


13 h
Za Slovensko. Za Rusko. Brat za brata. Za slobodu. Za mier. (Protest strán Smer a Republika pred Prezidentským palácom 20. septembra 2022.)

Rusko vraždí a Ukrajina sa bráni. Stred neexistuje


14 h
Len počkajte! (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


15 h
Peter Schutz.

Genetické manipulácie nie sú dosť vyspelé, aby z Kollára a spol. vyčarili zodpovedných ľudí.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu