Autor je vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Dá sa prosperovať aj pri vysokých štandardoch na férovosť podnikateľského prostredia, ochranu životného prostredia a práv spotrebiteľov? Európskej únii sa to zatiaľ vďaka spoločnému postupu darí.

Necelých 54 minút. Tak dlho trvala posledná správa o stave Únie, ktorú pred pár dňami poslednýkrát vo funkcii predniesol v Európskom parlamente súčasný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Nebolo to jednoduchých 54 minút. Vyrovnať sa v nich musel s množstvom zložitých tém, ktorým dnes čelí Európska únia, od náročných rokovaní o brexite cez vzmáhajúci sa nacionalizmus a populizmus v niektorých krajinách až po účinnejší boj proti terorizmu.
Takmer okamžite po jeho prejave sa v médiách po celej Európe objavilo množstvo reakcií, ale aj výhrad, čo všetko v prejave ešte mohlo zaznieť alebo malo dostať väčší priestor. Ja by som, naopak, rád vyzdvihol to, čo sa do prejavu dostalo.
Ako človeka, ktorý sa posledných trinásť rokov v Komisii zaoberal otázkami ochrany prírody a neskôr najmä ochranou spotrebiteľov a bezpečnosťou potravín, som veľmi rád, že týmto dôležitým témam venujeme v Európe veľkú pozornosť.
Spoločne silnejší
Mám teraz na mysli najmä tú časť prejavu, v ktorej predseda Juncker hodnotil obchodnú politiku Únie. EÚ má v súčasnosti uzavreté obchodné dohody so 70 krajinami a spolu tak pokrývame až 40 percent svetového HDP. Naše obchodné dohody bývajú napriek tomu často neprávom spochybňované.