Martin Wolf: Posuny a otřesy, Ponaučení z finanční krize, Euromedia 2016
V čase vrcholiacej finančnej krízy 4. novembra 2008 navštívila britská kráľovná Alžbeta II. London School od Economics, jedno z najlepších centier akademickej ekonómie na svete, a položila prítomným expertom jednoduchú otázku: „Prečo si to nikto nevšimol?"
Túto príhodu pripomína Martin Wolf, hlavný ekonomický komentátor britského denníka Financial Times, vo svojej knihe Posuny a otrasy, ktorá rozoberá vznik, priebeh a následky finančnej a hospodárskej krízy - na jej začiatku bol pád banky Lehman Brothers pred desiatimi rokmi - 15. septembra 2008.
Ešte stále tancujeme
Skúsený autor (ekonómiu vyštudoval v Oxforde, pracoval pre Svetovú banku aj v londýnskej City) odpovedá nielen na kráľovninu otázku, ale aj na mnoho ďalších: Dalo sa kríze predísť? Kto urobil najväčšie chyby? Aké dôsledky mala na nerovnosť v spoločnosti a poškodila demokraciu? A predovšetkým - za akých okolností sa môže veľká kríza opakovať?
Na 490 stranách Wolf dôkladne a originálne opisuje, čo sa dialo pred krízou, čo v jej priebehu a čo nasledovalo - ale nie je to dejepis! Text je prešpikovaný číslami, termínmi, tabuľkami (aj o strednej Európe), teóriami aj odskokmi do histórie svetovej ekonomiky - ale nie je to len čítanie pre odborníkov!
Na svoje si príde aj laik - text má totiž úplne zrozumiteľnú rovinu, Wolf sa vyjadruje jasne a logicky, používa detaily, príhody, citáty aj vlastné skvelé prirovnania...
„Až prestane hrať hudba, bude to s peniazmi veľmi zložité. Ale kým hrá, musíme ísť a tancovať. Ešte stále tancujeme," dokumentuje predkrízové šialenstvo na slovách vtedajšieho riaditeľa veľkej americkej banky Citigroup Charlesa Princa.
Áno, jednou z dôležitých príčin finančnej krízy, ktorá sa rozšírila do celého sveta a premenila sa v krízu ekonomickú (pád HDP, rast nezamestnanosti, krachy firiem atď.), bola zvrátená motivácia finančníkov.
Wolf cituje predsedníčku Komisie pre cenné papiere Mary Schapirovú, ktorá pred americkou Komisiou pre vyšetrovanie finančnej krízy uviedla, že „mnoho veľkých finančných inštitúcií vytvorilo balíky odmeňovania, na základe ktorých boli zamestnancom vyplácané obrovské sumy za krátkodobý úspech, a to dokonca aj v tom prípade, že rovnaké rozhodnutia spôsobili investorom a daňovým poplatníkom v dlhšom období významné straty".
Príčin krízy je dlhý zoznam. Podstatné je chápať ich v súvislostiach, na čo používa Wolf pekné prirovnanie: "Štyroch slepcov sa pýtajú, čo stojí pred nimi. Prvý hovorí, že je to had, druhý, že plachta, tretí natiahnuté lano a štvrtý odpovie: sú to štyri stromy. Správna odpoveď znie: je to slon."
Nepodarené manželstvo
Práve zovšeobecnenie, hlboká analýza a nevtieravý výklad sú veľkou prednosťou knihy. Čo teda vo všeobecnej rovine vohnalo svet do krízy, akú nezažil od roku 1929?