Autor je analytik INESS
Keď už Európa nie je lídrom v inováciách, bude aspoň lídrom v reguláciách. Toto si zrejme povedal Axel Voss, predkladateľ kontroverznej európskej smernice o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu, ktorú v opakovanom hlasovaní schválil Európsky parlament.
Ak sa niekto pýta, prečo google, facebook, amazon, eBay a iné veľké internetové platformy nevznikli (a už ani nevzniknú) v Európe, táto smernica je jednou z odpovedí. Jednou z kontroverzií je článok 11, ktorý zavádza daň z prelinkovania.
Vydavateľom tlače vraj google, facebook a ďalšie giganty „kradnú“ obsah, na ktorom zarábajú na ich úkor. Článok 11 má preto pomôcť vydavateľom zabezpečiť „spravodlivý podiel“ z príjmov internetových platforiem.
Zlá správa pre internet
“Keby chcel Google vzniknúť ako garážová firma dnes, nemal by v súčasnom patentovom pekle žiadnu šancu.
„
Dovolím si tvrdenie, že schválenie tejto smernice nie je dobrá správa pre internet v Európe a jeho používateľov. Môže sa dokonca stať, že internet, ako ho poznáme dnes, sa môže zásadne zmeniť – smerom k horšiemu.
Môže sa stať, že mnohé platformy sa jednoducho v Európe „vypnú“. Navádza na to reakcia mnohých amerických webov, ktoré v reakcii na európsku smernicu GDPR svoje stránky pre Európu jednoducho zavreli.
Medzi kritikov smernice patrí aj „otec“ WWW Tim Berners-Lee, podľa ktorého je článok 11 útokom na samotnú podstatu internetu – hypertextové odkazy a deľba o informácie. Neprekvapuje, že vydavatelia argumentujú hlavne veľkými hráčmi ako Google alebo Facebook. Aj socialistické vlády ukazujú pri snahe o zvyšovanie daňových príjmov prstom najskôr na najziskovejšie firmy (pozri špeciálne „odvody“ v regulovaných odvetviach).