SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Ako môžete zachrániť svet a zarobiť na tom

Ako by vyzerala uhlíková daň a dividenda.

(Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Znie to ako hospodárska čierna mágia, ale ekonómovia majú jednoduchý plán, ako zastaviť zmenu klímy a na konci roka všetkým ľuďom poslať trinásty ekologický dôchodok. Celé by to asi neohrozilo rast, ale nikdy sa nám nepodarí ten nápad presadiť.

Ak vám nestačia prívalové dažde, vlny horúčav, umierajúce koraly, masovo miznúci hmyz, rastúca hladina oceánov a rekordný úbytok ľadu v polárnych oblastiach na to, aby ste uverili, že so svetom niečo nie je v poriadku, zvážte ešte jeden fakt. Americkí republikáni volajú po novej dani.

Ekonomicky konzervatívna strana stavia roky svoj program na tom, že sa snaží v USA zoškrtať na jednej strane dane a na druhej sociálne programy.

Teraz sa skupina významných republikánov spolu s bývalou šéfkou americkej centrálnej banky Janet Yellenovou a lobistami ropných firiem snaží zaviesť takzvanú uhlíkovú daň a dividendu.

Lobisti, ktorí chcú viac daní

Organizácia Climate Leadership Council sa pokúša pretlačiť takzvaný Baker-Shultzov plán. Plán dostal meno po ministroch zahraničných vecí za Georgea H. W. Busha a Ronalda Reagana.

Navrhuje, aby sa zdanila všetka činnosť, ktorá do atmosféry vypúšťa CO2. Peniaze, ktoré štát takto vyberie od znečisťujúcich firiem na základe vypusteného objemu emisií, nemajú skončiť v štátnej pokladnici. Vláda vybrané peniaze rovným dielom rozdelí medzi všetkých občanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V praxi by Američania mesačne dostali takzvanú uhlíkovú dividendu. Konkrétne Baker-Shultzov plán počíta so zdanením tony vypusteného CO2 sumou 40 dolárov. Pre jedného Američana by to znamenalo ročný príjem približne 2000 dolárov z uhlíkovej dividendy.

Prečítajte si tiež: Sme obeťami pasivity, nie rozmarov počasia Čítajte 

Možno debatovať o tom, prečo s podobným návrhom prichádza organizácia s priamou účasťou petrochemických firiem. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že plán po zavedení dane predpokladá zrušenie iných environmentálnych regulácií.

Ďalšie vysvetlenie je, že ide o prvú ponuku odvetvia, ktoré vie, že ho očakáva regulácia, a zámerne nastavuje hladinu nízko, aby sa neskôr dostalo k lepšej vyjednávacej pozícii. O podrobnostiach budú rokovať politici a lobisti, no nateraz je dôležité pochopiť základný mechanizmus uhlíkovej dane a dividendy.

Prečo môže uhlíková daň fungovať

Ako by daň, ktorá vybrané peniaze rovno vracia ľuďom na ďalšiu spotrebu, mohla znížiť celkové emisie CO2? Spravodlivejším zdanením škôd.

CO2 vzniká najmä pri výrobe elektrickej energie, preprave ľudí a výrobkov, priemyselnej výrobe, výstavbe a poľnohospodárstve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Inak povedané, pri akejkoľvek ekonomickej činnosti. Uhlíková daň spôsobí nárast cien v celej ekonomike, lebo znečisťovatelia si ju premietnu do svojich cien a tie nakoniec platia spotrebitelia. Dôležité je, že priame zdanenie CO2 najviac zdvihne cenu klimaticky najšpinavších činností.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP) je Richard Strapko. Do funkcie ho menoval bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Dlh poisťovne presahoval ku koncu júna 131 miliónov eur.


5 h
Ruský tank T-80, ktorého sa ukrajinskí vojaci zmocnili v Bachmute.

Ruská armáda za sebou zanecháva moderné zbrane aj muzeálne kusy.


9 h
Hotelový komplex Borová Sihoť posielajú daniari do konkurzu.

Hotelový biznis sa trápi a najbližšie mesiace neprinesú úľavu.


13 h
Ilustračné foto.

Nový prieskum ukazuje, že až 70 percent ľudí by chcelo postihovať aj obťažovanie na verejnosti.


2 h

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Je málo pravdepodobné, že na jej konci vznikne demokratická sila.


8 h
Peter Schutz.

Legislatív, kde politici nadradili vlastné viery a pocity nad vedecké poznatky, sú oceány.


8 h
Prezidentka Žuzana Čaputová.

Ad: Na vyhlásenie, že referendum je zmätočné, netreba ani Ústavný súd.


Marián Giba 9 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


9 h
SkryťZatvoriť reklamu