SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Čo sa s nami stalo

Škody napáchané rokmi surovosti, ktorá sa stala súčasťou nášho spoločenského života, budeme odstraňovať dlho.

Polícia na ulici v Kolárove. (Zdroj: SME/Patrik Sopóci )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je teológ a spisovateľ

Vraždy sú všade. Pred rokom vystrieľal osamelý muž z hotela návštevníkov koncertu vo Vegas. Ľudia umierajú násilnou smrťou každý deň, v bojových zónach, popravení kartelmi v Latinskej Amerike, na uliciach amerických miest, v Paríži rukami psychotických džihádistov.

V čom je Jánova a Martinina smrť iná? V tom, že sa stala tu, pár kilometrov od nás všetkých, na miestach, ktoré poznáme.

No predovšetkým ich niekto dal zavraždiť, nie preto, že nezaplatili za drogy alebo sa zaplietli do zločinu, ale preto, že stáli na správnej strane.

Kuciak pracoval na tom, aby verejnosť poznala našich grázlov a zahraničných gangstrov, ktorí tu pôsobili. Ich osud je mimoriadny tým, že ich zavraždili kvôli Jánovej práci. Nemá zmysel vysvetľovať necitlivým a cynickým ľuďom, čo to znamená, netušia, čo to znamená, keď riskujete, nie preto, aby sa o vás hovorilo, ale preto, že vám na niečom záleží.

Rovnako nemá zmysel vyzývať, nech si skúsia na chvíľu všetci tí, ktorí šíria o tejto smrti lži, predstaviť, že by boli Ján a Martina ich deťmi. Možno by pochopili, že urážať niekoho po smrti, vypisovať nehanebné listy rodičom, poškodzovať hroby je neprípustné a zvrátené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nie utečenci, to naši

Reakcie časti spoločnosti ukázali, že sa s nami za posledné roky stalo niečo, čo môže viesť k degenerácii celého spoločenstva.

Mali nás znásilňovať utečenci, no zatiaľ to robia iba naši, a medzi nimi aj kňazi, mali nás zabíjať utečenci, no zatiaľ tu vraždil Harman a pravdepodobne psychopat z Kolárova.

Naši ľudia, naši, slovenskí synovia a dcéry, nie Česi ani Sýrčania, ale ľudia, s ktorými čakáte na zelenú a nakupujete na víkend.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo.

Heger by mal konsolidovať vzťahy vo vláde.


1 h

Nie je pravda, že Slovensko (a Maďarsko) je odkázané na ruskú ropu.


3 h
Peter Tkačenko

Stámilióny už ministrovi financií nestačia, potrebuje miliardy.


5 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


5 h
SkryťZatvoriť reklamu