SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Ruská Báthoryčka mučila a vraždila

Darii Saltykovovej dokázali 38 vrážd, obetí boli desiatky.

(ilustrácia) (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je nezávislá novinárka

Hovorili jej Dáša. Roztomilé dievčatko s vysokým čelom a trochu clivým pohľadom sa narodilo v marci 1730 do rodiny ruského šľachtica Nikolaja Ivanova.

Daria bola treťou dcérou a prišla na svet v čase, keď mali ženy o dosť menšiu hodnotu ako príslušníci silnejšieho pohlavia. Vychovávali ju v prísne náboženskom duchu tradičného ruského pravoslávia, niektoré postoje rodičov hraničili s fanatizmom.

Do školy nechodila. Áno, domáce učiteľky v nej neprebudili chuť vzdelávať sa. V dospelosti sa namiesto nej podpisovali jej synovia. Inak vraj bola celkom normálne dieťa. Nakoniec, úplne stačí, keď z nej bude dobrá manželka, matka a gazdiná.

Dariina rodina patrila medzi vybrané ruské rody s najlepšou povesťou. Priatelila sa s nositeľmi slávnych mien ako Stroganov, Tolstych, Puškin.

A tak sa ženích našiel tiež v lepších kruhoch. Dievča malo devätnásť rokov, keď si ju vzal za manželku gardový rotmajster jazdeckého pluku Gleb Saltykov. Že si nezobral práve intelektuálku a krásavicu, prekrylo jej bohatstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po smrti muža našla Boha aj násilie

Dodnes sa bádatelia a fanatickí obdivovatelia zvrátenej osobnosti ženy, ktorá vošla do dejín ruskej psychiatrie aj kriminalistiky, sporia, či svojho muža milovala, alebo nie.

Pravda je, že na to veľa dôvodov nemala. Dôstojník sa oženil skôr s pozemkami a usadlosťami než s Dášou a kompenzoval si domáci nedostatok vášne tým, že vyhľadával spoločnosť iných žien. Rozhodne s nimi nediskutoval o politike. Dáša sedela doma a vychovávala dvoch synov.

Synovia Nikolaj a Fiodor rástli a Daria prepadala zúfalstvu. Päť rokov po svadbe Gleb ochorel. Dostal horúčku a ako opisujú dobové dokumenty „prakticky zaživa zhorel“. Okolnosti jeho smrti už vtedy označili za záhadné.

Vdova sa úplne oddala Bohu. Mala usadlosti v Moskovskej, Volgodonskej aj Kostromskej gubernii a značné nehnuteľné imanie. Len poddaných vlastnila vyše 600.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


6 h
Peter Tkačenko

Keď opakuje, aké ťažké časy republiku čakajú, mal by mať v zálohe krízové riešenie.


9 h
Aj železná lady Margaret Thatcherová nastúpila na Downing Street 10 v ťažkých časoch.

Dlhé obdobia pokoja vyvolávajú sociálnu malátnosť.


Ronald Blaško 9 h
Peter Schutz.

Rozdielov proti Mečiarovi je oveľa viac než podobností.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu