Autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva
Pred tromi týždňami zverejnilo prestížne výskumné centrum Pew najnovší výskum verejnej mienky o prijímaní utečencov, ktorý uskutočnili na vzorke obyvateľov viacerých členských krajín EÚ.
Výsledky sú zaujímavé, pre niekoho možno prekvapivé. Ako vyplynulo z prieskumu, väčšina Európanov oslovených vo vybraných krajinách EÚ naďalej podporuje prijímanie ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a prenasledovaním.
Najviac občanov – viac ako 80 percent oslovených, podporuje prijímanie utečencov v Španielsku, Holandsku, Nemecku a Švédsku. Neprekvapivo, na chvoste rebríčka sa umiestnilo Maďarsko a Poľsko, no aj medzi týmito dvomi krajinami sú rozdiely.
Kým v Poľsku stále podporuje prijímanie utečencov až 49 percent občanov (teda väčšina oslovených), pričom 36 percent je proti, v Maďarsku je tento pomer opačný. Naši južní susedia sú zo skúmaných členských krajín EÚ jediní, ktorí v drvivej väčšine prijímanie utečencov odmietajú (54 percent).
Slovensko nebolo do prieskumu zaradené.
Prijímanie utečencov podporuje aj väčšina obyvateľov Talianska, Grécka, Veľkej Británie a Francúzska. Výsledky výskumu postojov občanov sú zaujímavé aj preto, že v roku 2016, keď Pew publikoval podobný globálny prieskum verejnej mienky, väčšina obyvateľov týchto krajín vyjadrila z utečencov skôr obavy.