SME

Ako sa v Európe zbavujeme ľudskosti

Európske štáty majú zodpovednosť chrániť svoje obyvateľstvo – vrátane populácie migrantov – pred brutalitou.

Adama Dieng.Adama Dieng. (Zdroj: ba.one.un.org)

Autor je osobitný poradca OSN pre prevenciu genocídy.

Európa čelí ďalšej výzve – ako podporiť a udržať harmonické spolunažívanie medzi svojimi občanmi a tými, ktorí prekračujú hranice, aby na európskom kontinente našli útočisko. Imigranti a utečenci neustále testujú schopnosť európskych krajín dodržiavať základné práva a slobody pre všetkých.

Od Palerma až po Budapešť však z ulíc prichádzajú správy o fyzických a slovných útokoch proti imigrantom a utečencom. Už dávno nejde len o ojedinelé incidenty – títo ľudia sú neustále podrobovaní ponižovaniu a neľudskému zaobchádzaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Démonizácia imigrantov politikmi a časťou verejnosti nevyvolala ani pobúrenie, ani odsúdenie. Namiesto toho sa zdá, že politici do týchto útokov vnášajú viac pokrytectva a nenávisti. Oživenie ultranacionalizmu po celej Európe legitimizuje nenávisť, rasizmus a násilie.

Zatiaľ čo extrémisti pod rúškom populizmu šíria v hlavnom politickom diskurze štvavý slovník, rozmáha sa aj zločin z nenávisti a nenávistné prejavy. Zločiny z nenávisti sú jedným z najjasnejších včasných varovaní pred brutálnymi činmi, a preto v žiadnom prípade nemôžu zostať bez povšimnutia.

Politici dávajú zelenú nenávisti

Dehumanizácia imigrantov a utečencov, tak ako ju vidíme v Európe, im odoberá ľudský rozmer, ktorý je dôvodom všeobecnej ochrany ich práv. Ultranacionalistickí lídri škatuľkujú imigrantov ako hrozbu ich kultúry a identity, čím legitimizujú násilie svojich podporovateľov proti nim.

SkryťVypnúť reklamu

Racionálne prezentovaná politika suverenity zameraná na ochranu hraníc zámerne skrýva rasistické a nacionalistické konotácie. Títo lídri problém v skutočnosti popierajú: ich rasizmus je predsa „výmyslom" kritikov. V skutočnom svete sú však tieto útoky prejavom rasistického násilia.

Zápal, s akým nová talianska vláda brojí proti imigrantom, sa spája so značným vzostupom násilia proti imigrantom vrátane streľby, útokov proti mladistvým a vrážd. Po výzve na sčítanie Rómov v Taliansku sa na stránkach novín objavili zábery vysokopostaveného vládneho predstaviteľa vyzývajúceho na "masové čistky" imigrantov – ulicu za ulicou; aj silou, ak bude treba.

V auguste v Nemecku skupiny neonacistov pomstychtivo prenasledovali imigrantov počas demonštrácie v Chemnitzi. Člen vedenia prominentnej strany patriacej k extrémnej pravici ospravedlňoval útoky slovami, že ak sa "takéto zabíjanie vyskytne, je bežné, že človeku prasknú nervy".

SkryťVypnúť reklamu

Dosiaľ žiadne náboženstvo nešíri politickú neznášanlivosť proti menšinám. Náboženskí vodcovia by mali využiť svoj vplyv na zabránenie podnecovania diskriminácie a násilia.

Keď bývalý britský minister zahraničných vecí prirovnal ženy v burke k poštovej schránke, bolo zdokumentované, že proti moslimským ženám narástol počet trestných činov z nenávisti, pričom páchatelia otvorene odkazovali na jeho slová.

Maďarský premiér takisto notoricky podporuje etnickú a rasovú nenávisť. Výbor OSN pre ľudské práva nedávno vyzval Maďarsko, aby prijalo rázne opatrenia proti politikom, ktorí používajú nenávistný slovník proti menšinám vrátane Rómov a moslimov.

Pochod k pravému okraju

Rozhodnutie Európskeho parlamentu spustiť konanie proti Maďarsku na základe článku 7 z dôvodu porušenia rôznych základných hodnôt Európskej únie je pozitívnym krokom. Stane sa to len po druhýkrát v histórii. Po prvýkrát bolo konanie aktivované začiatkom roka proti Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu

Ultranacionalistickí lídri podporujú takzvanú neliberálnu demokraciu postavenú na údajných kresťanských hodnotách. Dosiaľ žiadne náboženstvo však nešíri politickú neznášanlivosť proti menšinám. Náboženskí vodcovia by mali využiť svoj vplyv na zabránenie podnecovania diskriminácie a násilia.

Tento moment sa zdôrazňuje v Akčnom pláne pre náboženských vodcov a aktérov, koncipovanom mojím úradom. Jeho cieľom je zabrániť podnecovaniu násilia, ktoré môže viesť k brutálnym činom.

Ultranacionalistickí vodcovia v Európe masívne očierňovali mimovládne organizácie v rámci svojej protiimigračnej agendy. Štáty odmietajú svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného utečeneckého práva. Útoky na právny štát cez ústavné reformy a pokusy potlačiť nezávislosť súdnictva sú hlboko znepokojujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Tento vývoj ukazuje širšiu politickú ambíciu pritiahnuť Európu späť k extrémnej pravici. Otvorené útočenie na imigrantov umocnené snahou oslabiť ľudské práva a demokratické štruktúry pripravujú podhubie pre autoritatívny režim.

Druhotriedni občania

Keď štát aktívne diskriminuje menšinu, zároveň tým naznačuje, že sa má s nimi zaobchádzať ako s druhotriednymi občanmi. Podporuje tým nadvládu jednej skupiny a uprednostňuje jej práva a záujmy na úkor iných.

Potrebujeme odvážnych lídrov, ktorí sa dokážu postaviť proti spôsobu, akým sa hádže kolektívna vina na imigrantov a akým sa vykresľujú ako hrozba pre národnú bezpečnosť. To potom vytvára atmosféru, kde je v poriadku konať násilne proti imigrantom akoby v "sebaobrane".

Európske štáty majú zodpovednosť chrániť svoje obyvateľstvo – vrátane populácie migrantov – pred brutalitou a táto zodpovednosť zahŕňa aj predchádzanie podnecovaniu na takéto trestné činy.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra EÚ pre základné práva (FRA) môže zohrať dôležitú úlohu pri zlepšovaní monitoringu zločinov z nenávisti. Presné a správne načasované údaje by mali spustiť vhodné ochranné reakcie.

Je nesmierne dôležité aktívne klásť odpor kultúre obviňovania imigrantov z vnútorných problémov nejakej krajiny. Ak sa chcú európske demokracie úplne zbaviť nenávistného prejavu a zločinov z nenávisti, potrebujú sa zamerať na ich hlavné príčiny – rasizmus a diskrimináciu.

Ak sa chceme vyhnúť ďalšiemu ubližovaniu nevinným ľuďom, potrebujeme odolnú Európu, ktorá obhajuje občiansku spoločnosť, právny štát a ľudské práva v nej platia pre každého.

Autor: Adama Dieng

Utečenecká kríza vo svete

Gerhard Karner, rakúsky minister vnútra.

Výnimkou sú zraniteľné skupiny, ako napríklad tehotné ženy a deti.


TASR 1
Keir Starmer počas návštevy Albánska.

Starmer nekonkretizoval, ako budú centrá fungovať v praxi.


TASR 1
Súvisiace témy: OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 851
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 456
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 142
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 458
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 336
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ako ďaleko si trúfne zájsť?


14

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Robert Fico a Vladimir Putin v Kremli.

Robert Fico si položil správnu otázku a odpovedal si po svojom.


10
Peter Tkačenko.

Keď si politik neváži sám seba, nemôže čakať, že si ho budú vážiť voliči.


73
SkryťZatvoriť reklamu