SME

Plot nerobí Európu bezpečnejšou, naopak

Únia musí ukázať, kde sú hranice prijateľných politických rozdielov.

Plot na maďarsko-srbskej hranici. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

ANDRÁS LÉDERER vysvetľuje, prečo Orbánova politika k utečencom v skutočnosti Európu nechráni. Ukazuje dnešné Maďarsko ako kafkovskú krajinu, v ktorej vláda píše migrantom odkazy v maďarčine a premiér posiela do bytov aktivistov políciu.

Povedali ste, že všetci sme príliš fascinovaní plotom na južnej maďarskej hranici. Čo ste tým mysleli?

Je to symbol. Samotný plot nezabráni nikomu vstúpiť do Maďarska. A určite to nebol tento plot, čo uzavrelo balkánsku cestu. Ak si pozriete, kedy klesli počty, nebolo to v septembri 2015, keď postavili tento plot, ale o pol roka neskôr, keď Únia podpísala dohodu s Tureckom. To, čo ľudí skutočne zastavilo, sú právne prekážky, nie plot.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ktoré právne prekážky?

Ľudia, ktorí sa dostanú do Maďarska bez právneho statusu - Sýrčania, Afganci alebo Iračania -, nemajú právo žiadať o azyl, polícia ich naloží do auta a zavezie k srbskej hranici, otvorí vráta a tam ich vysadí. Takže aj keď sa dostanete cez plot, nemôžete žiadať o azyl.

Vôbec sa nedá žiadať o azyl?

Azyl je možné žiadať len v dvoch tranzitných zónach. Na začiatku nebol denný limit na žiadosti, ten sa však znížil na jednu žiadosť denne v každej zóne. Žiadatelia čakajú v Srbsku, sú zaradení na čakačku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho to trvá?

Ak by ste dnes prišli a chceli sa zapísať na čakačku, do tranzitnej zóny sa dostanete o viac ako tri roky. Navyše tieto čakacie zoznamy sú neoficiálne, maďarské autority ich existenciu popierajú. Preto sa neraz stalo, že vaše meno zrazu zmizlo zo zoznamu. Stala sa chyba alebo niekto predal vaše miesto.

Zdĺhavá byrokracia je aj v táboroch v Taliansku či v Grécku. Tu však ľudia čakajú v provizórnom ubytovaní. Čo sa deje s tými, ktorí sú na čakačke na srbskej strane plota?

Niektorí čakajú v jednom zo srbských táborov. Iní spia na uliciach alebo v lese, ďalší sa snažia dostať cez plot. Prídu však o miesto v srbskom tábore. Preto sú dnes tisícky ľudí v Srbsku a Bosne, vzdali čakanie na vstup do Maďarska. A skúšajú to cez Chorvátsko či Slovinsko.

Samotný plot teda nie je nástrojom na reguláciu prisťahovalectva?

Myslím, že ten plot má vo východnej Európe veľmi zlú symboliku. Je absolútne legitímne, aby si štát chránil hranice, dokonca je to jeho povinnosť. Problém je, že Maďarsko uzavrelo takmer všetky legálne cesty, ktorými by žiadatelia mohli získať azyl.

Orbán sa nijako netají svojou motiváciou. Hovorí, že Maďarsko nebude krajinou migrantov.

Tak to mám zlé správy, pretože Maďarsko takouto krajinou už je. Nikto z mojich známych nie je stopercentný Maďar. Moja rodina prišla z Čiech, Srbska, Moldavska. V tom zmysle som migrant tretej generácie. Ak náš premiér má na mysli ľudí z iných kontinentov či ľudí inej farby pleti, bolo by fér povedať, že má problém s rasizmom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Len čo získate prvotné informácie, musíte ľuďom umožniť podať si žiadosť o azyl. Aby to nemuseli urobiť, obetovali bezpečnosť krajiny aj Únie.

Orbán sa otvorene predstavuje ako ochranca kresťanskej Európy, ako strážca jej hraníc...

V tom prípade mám ďalšiu zlú správu. Tento plot Európu skutočne nechráni. Ak totiž z nejakého dôvodu chcete nepozorovane opustiť Schengen, napríklad ste spáchali trestný čin, nemôžete ísť vlakom alebo lietadlom bez toho, aby o tom nebol záznam. Stačí teda, aby ste sa nedokázali preukázať platnými vízami. Nezoberú vám odtlačky prstov, nezaregistrujú vás, naložia vás do auta a zvezú vás k hranici, kde opustíte Schengen.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5K66 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu