Autor je novinár a scenárista
„Verejnosť postupne začína vnímať nebezpečenstvá kontrolujúceho kapitalizmu, ale jeho skutočnej povahe ešte nerozumie. Tento naivný prístup k digitálnym technológiám mi pripomína postoj mexických Indiánov, ktorí bezohľadných španielskych dobyvateľov vítali. Teším sa, že kritika Facebooku a Googlu a ďalších mocnie, ale vplyv týchto firiem na spoločnosť vnímame rovnako naivne ako tí Indiáni.“
Napísala okrem iného vo svojej knihe Vek kontrolujúceho kapitalizmu (The Age of Surveillance Capitalism) americká ekonómka Shoshana Zuboffová.
Upozorňuje, že nemá na muške jednotlivé technológie či podniky, ktoré kontrolujúci kapitalizmus využívajú a zneužívajú. Negatívne symptómy, ktoré začíname vnímať, predstavujú úplne novú formu kapitalizmu. Novú logiku akumulácie, nové mechanizmy trhu.
Jeho surovinou sú údaje, ktoré zhromažďuje kontrolou a sledovaním správania ľudí. Tieto údaje mení na prognózy, ktoré sa na nových trhoch predávajú za čoraz viac peňazí.
Ľudia si iba začínajú uvedomovať, že sa stali surovinou využívanou v priemysle. Surovinou, ktorá má na trhu čoraz vyššiu hodnotu. Nenápadní lovci týchto údajov nerešpektujú naše súkromie. Všetko, čo online napíšeme, vyhľadávame či vyklikáme, sa premení na údaje, z ktorých majú osoh iní.
Napríklad nedávno vyrabovala firma Verizon niekoľko stoviek miliónov e-mailových kont svojich dcérskych firiem Yahoo a AOL a predala ich reklamným agentúram.
Ľudia by sa už síce mohli brániť, ale koľkí, aj keby chceli, to dokážu? Pritom digitálni zlodeji nie sú nejakí dobre utajení piráti údajov. Sú stelesnením kľúčových princípov kontrolujúceho kapitalizmu. Napríklad tohto: využi z ľudských skúseností toľko údajov o ich správaní, koľko môžeš!
Pretože tento kapitalizmus jednoducho musí prenikať čoraz hlbšie do našej každodennosti, do našej osobnosti, do našich emócií. A to, čo sa o nás dozvie, premení na zisk.
Iný kapitalizmus
Zuboffová prirovnáva kontrolujúci kapitalizmus čo do významu k priemyselnej revolúcii. S cieľom upozorniť na to, do akej miery sa od seba líšia. V kapitalizme z konca 19. a začiatku 20. storočia boli naši predkovia pracovnými silami a zákazníkmi tohto systému. Priemyselný kapitalizmus, popri všetkej bezohľadnosti, bol ešte kapitalizmus pre nás.