SME

Kým sme boli pred sto rokmi

Rómovia nám najlepšie ukazujú našu minulosť v Uhorsku.

Ilustračné foto. (Zdroj: ČTK)

Autor je politológ, zaoberá sa históriou politického myslenia na Slovensku.

Súčasné okrúhle výročie vzniku Československa je a bude spojené s množstvom slávnostných recepcií, konferencií či diskusií. Oslavy získania našej národnej a politickej slobody vyvrcholia (jednorazovým) štátnym sviatkom 30. októbra, čím si pro forma „splníme svoju povinnosť“ k vlastnej minulosti.

Vitálny odkaz vzniku republiky nám tak zostáva skrytý za gestami, ktoré nemajú žiaden hlbší obsah. A to napriek tomu, že étos republiky ponúka inšpiratívne momenty i dnes. Jedným z nich je i rešpekt k menšinám a povinnosť spoločnosti pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú a nedokážu sa vlastnými silami dostať z ťaživej sociálnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trpeli na slepotu

Keď sa definitívne rozhodlo, že Slovensko bude vyňaté zo štátneho rámca Uhorska a stane sa plnohodnotnou súčasťou ČSR, bola naša situácia priamo zúfala.

Výpovednými sú v tomto smere mnohé štatistiky, mapujúce epidemiologickú situáciu na Slovensku z 30. rokov 20. storočia. Prezident lekárskej komory pre slovenskú krajinu prof. Stanislav Kostlivý vo svojej správe o vývoji zdravotného stavu slovenskej populácie napríklad uvádza ako úspech československej štátnej politiky pokles výskytu v tom čase na Slovensku rozšíreného trachómu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Táto infekčná choroba, postihujúca zrak, môže vyústiť do úplnej slepoty. Oblasťami jej výskytu sú v súčasnosti najmä subsaharská Afrika a hospodársky zaostávajúce regióny Ázie a Južnej Ameriky, čiže oblasti s veľmi nízkou úrovňou hygieny a zdravotnej starostlivosti.

Trachómom trpeli začiatkom 20. storočia na Slovensku desaťtisíce ľudí. Štátne inštitúcie preto neváhali investovať nemalé prostriedky a ľudský kapitál s cieľom totálnej eradikácie tejto zákernej choroby – bolo zriadených 36 ústredných poradní a ambulancií so 67 expozitúrnymi ordináciami.

Na novozriadenej Lekárskej fakulte Univerzity Komenského boli budúci lekári špeciálne pripravovaní v oblasti oftalmológie a sestrám boli poskytované kurzy na očnej klinike. Zvýšená pozornosť bola venovaná otázke hygienických štandardov a osvety, nakoľko hlavným zdrojom nákazy sú nedostatočné hygienické návyky a nízka úroveň čistoty vody.

Netrvalo dlho a sústredená štátna politika začala prinášať badateľné výsledky. Zatiaľ čo v začiatkoch úsilia bolo ročne zaznamenaných niekoľko tisíc nových prípadov trachómu, v roku 1933 prof. Kostlivý mohol konštatovať, že na území celého Slovenska bolo rozvinutou sieťou oftalmologických pracovísk zachytených iba 120 nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chorobám nerozumeli

Podobná situácia bola aj v oblasti zdravotnej starostlivosti o deti a dorast. Ako uvádza v štatistickom prehľade Kostlivý, v roku 1921 bola na Slovensku zistená priam hrozivá úroveň detskej úmrtnosti vo výške 23,3 percenta.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5K63 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu