SME

Keď Slovák kandidoval v meste Brusel

Aj naši cudzinci sa po Henrym Acordovi zaujímajú o komunálne voľby.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Krátko pred belgickými komunálnymi voľbami sa v slovenských médiách objavila správa, že tridsaťročný Radoslav Šoth, sa ako prvý Slovák môže dostať do bruselského mestského zastupiteľstva.

“Chcem zlepšiť podmienky pre občanov aj cudzincov žijúcich v Bruseli,” povedal agentúre TASR Šoth, keď sa slovenské médiá začali zaujímať o jeho kandidatúru do mestského zastupiteľstva v hlavnom meste EÚ.

Šoth v Bruseli žije od roku 2010. Občianska platforma, ktorú do volieb viedol ako líder kandidátky (jednotku si vraj vyžreboval), nakoniec v hlasovaní 14. októbra neuspeli, ale jeho kandidatúra je tak či tak odkazom aj pre nás na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto môže voliť

Predstavte si, že desať rokov žijete v obci, kde ste sa presídlili z osobných alebo pracovných dôvodov. Možno ste len rodení Bratislavčania, ktorí si kúpili dom v Rajke alebo vo Wolfsthale, možno ste usilovní Slováci v Írsku, ktorí sa z nekvalifikovaných gastarbeiterských pozícií vypracovali tak, že dnes majú svoj vlastný malý biznis.

Keď prídu komunálne voľby, môžete v mieste svojho bydliska voliť aj vy. Podľa európskych štatistík však šanca, že ste si svojho práva vedomí, nie je veľmi veľká (v Eurobarometri v roku 2016 o ňom vedelo v priemere 54 percent občanov EÚ). A keď sa aj k urne vyberiete, nie všetci vaši spoluobčania na váš politický počin hľadia s pochopením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa Zmluvy o fungovaní Európskej únie, “každý občan Únie s bydliskom v členskom štáte, ktorého nie je štátnym príslušníkom, má právo voliť a byť volený do orgánov miestnej samosprávy vo voľbách v členskom štáte, v ktorom má bydlisko, za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci tohto štátu” s tým, že členský štát môže rozhodnúť, že iba jeho vlastní občania sa môžu uchádzať o funkciu starostu.

Na Slovensku môžu cudzinci s trvalým pobytom v komunálnych voľbách nielen voliť, ale aj kandidovať. Správa Európskej komisie z januára tohto roku uvádza, že na Slovensku je vyše 47 000 takýchto “mobilných” občanov EÚ, teda trochu viac ako 1 percento všetkej voliacej verejnosti.

K nim treba prirátať ešte občanov “tretích krajín”, mimo EÚ, ktorí u nás majú trvalý pobyt. Ku koncu septembra teda dohromady 67 768 ľudí s právom voliť na celom území Slovenska, z toho asi štvrtina v Bratislave, podľa odhadov z cudzineckej polície, tak ako ich cituje novinárka Radio Slovakia International Anca Dragu.

Veľkomesto Bratislava

Znamená to, že v Bratislave tak kandidátom ležia pod nosom tisíce potenciálnych hlasov. Keďže v komunálnych a regionálnych voľbách o zvolení nezriedka rozhodujú len trojciferné čísla, nie sú to zanedbateľné počty.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5K8A na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu