Obe domnienky, ktoré odzneli v súvislosti s brutálnou vraždou saudského novinára na tomto mieste, sa napĺňajú. Geopolitické presahy udalosti sú masívne a režim v Rijáde sa snaží „upratať“ celú zodpovednosť do tajných služieb, ktoré vraj vraždili bez vedomia či dokonca príkazu princa bin Salmána.
Hoci v záujme posilnenia tejto hypotézy padajú v Rijáde už aj hlavy, svet zostáva skeptický k „damage limitation“ verzii, ktorá ako krízová komunikácia sleduje konsolidáciu medzinárodnej pozície Saudskej Arábie.

Niežeby režimová verzia mala sympatie autora, ak už však vo veci Skripaľa vyslovil pochybnosť o „stopercentnosti“ angažmánu Putina v celej operácii GRU, tak pochybnosť treba priznať i Salmánovi.
Ktorému, dodajme, rozštvrtenie novinára na konzuláte devastuje obraz osvieteného reformátora, ktorý o ňom šíri celý púštny píár za stámilióny, ak nie miliardy ropných USD.
Fakt je, že zvlášť v autokraciách, kde niet demokratickej kontroly, sa tajné služby zvyknú vymknúť z reťazí a páchať zločiny, ktoré zamlčať pred politickými hlavami je údajne lepšie ako pre hlavy samotné, tak aj pre páchateľov.