Tamara Janecová je literárna kritička a pedagogička
Poviedka 1996 – 2016 / Kolektív autorov / KK Bagala 2018
Kniha Poviedka 1996 – 2016 prináša dvadsať víťazných textov jednej z najznámejších slovenských literárnych súťaží, ktorú každoročne vyhlasuje Koloman Kertész Bagala.
Podľa zadnej strany obalu tejto zbierky sa do literárnej súťaže Poviedka dostalo počas dvadsiatich rokov 10 106 textov, takže výber víťazných dvadsiatich predstavuje skutočné "best of". Výber je výsledkom rozhodnutí poroty – každý raz v inom zložení profesionálnych čitateľov: umelcov či literárnych vedcov.
Pri príležitosti jubilejného vydania poviedok sa ponúka možnosť spätného pohľadu na podoby poviedky v tejto súťaži. Zhodnotenie jej dvadsiatich ročníkov napísal v úvodnej kapitole Matúš Mikšík, ktorý postupoval chronologicky a do svojho komentára zahrnul všetky texty.
Môžeme sa pozrieť aj celkovo na najvýraznejšie tendencie (najlepšie i najhoršie) bez ašpirácie na komplexnosť.
Dobrovoľníci a egocentrickí rozprávači
Častým rysom je prítomnosť bedekrovo-dobrovoľníckych motívov. Nájdeme ich u Jána Masára v Scalei, Mužskej geometrii Radovana Potočára i v texte Petra Ankou Tri Martolod alebo Bretónska balada. Objavuje sa tu exotické prostredie a cudzinci, no zväčša sú to povrchné postrehy príležitostného cestovateľa, čitateľa Wikipédie či účastníka nejakého krátkeho dobrovoľníckeho pobytu v zahraničí.
Autorom to slúži primárne na ozvláštnenie rozprávania protagonistov, načrtnutie odcudzeného prostredia, na ktorého pozadí sa ľahšie tvorí opar osamotenosti, disfunkčné vzťahy a stratenosť. Podľa osvedčeného receptu sa ešte pridá zopár zrniečok telesných či sexuálnych motívov (Radovan Potočár: "obrovské čierne kyvadlo sa na samcovi hompáľa ako z nástenných hodín", s. 237 – 238) a vývar je hotový – tieto suroviny sú však už dosť vyvarené a bez chuti.
Nepomôžu tomu ani obligátne alkoholické etudy, ktorými sa dotvára bezvýchodisková situácia postavy, a preto možno dobromyseľnú poznámku Ankouovho rozprávača: „ak vám lezú na nervy príbehy o ožranoch a klátičoch, túto kapitolu pokojne preskočte“ (s. 141) zmeniť na odporúčanie vzťahujúce sa na celé tieto texty.