Udalosť týždňa
Chášukdží.
Neuveriteľná a krutá vražda ničí roky práce princa bin Salmána na svojom obraze osvieteného reformátora zaostalého režimu.
Reputačné fiasko Saudov sa snaží takpovediac speňažiť Erdogan – po Iráne druhý regionálny konkurent – ktorý opisuje okolo zločinu také kruhy, akoby nebol sám v hlbokom konflikte s ľudskými právami doma, a novinárov zvlášť.
Jednu z kľúčových deliacich čiar medzi systémami dobre ilustruje neúčasť Západu a – naopak – účasť trebárs Ruska, Číny atď. na investičnom fóre v Rijáde, akoby žiadny Chášukdží ani nebol.
Pikantné na kauze je ako Trump, ktorý tú čiaru „necíti“ – čo dokumentoval bezprostredne po vražde básňami o 450- prípadne 110-miliardovej zákazke – sa navidomoči nerád, ale vciťuje do roly západného štátnika, keď svoju verbálnu pozíciu k Saudom vystúpenie po vystúpení vyostruje.
Inak, české ministerstvo zahraničia v reakcii stiahlo z ambasády v Rijáde jedného diplomata. Čo na to Lajčák?
Udalosť II
Odstúpenie od INF.
Zámer USA vypovedať zmluvu o nešírení rakiet stredného doletu bude mať presah ak nie hneď bezpečnostný, tak na klímu vzťahu s Rusmi, ktorá sa opäť ochladí.
Krok podporujú NATO i Británia (zvlášť), otázka predsa len je, či s Putinom v kúte je prostredie najbezpečnejšie, keď z porušovania INF Rusmi žiadna zvláštna hrozba nepozerá.
Iste, zásadný dôvod je, že zatiaľ čo USA viažu obmedzenia, Čína neviazaná zmluvami rakety doletu 500 až 5-tisíc kilometrov veselo vyrába. Aj tu je pikantný pohľad na Trumpa, ktorý mal v kampani také plné ústa zvýšenej ústretovosti k Rusom, až dnes predsedá od kubánskej krízy vôbec najjedovatejším vzťahom.