Vážený pán Radek Ondráček,
Vážený pán Andrej Danko,
v roku 1978, 24. októbra odsúdili v Československu na prísne väzenie šiestich najznámejších predstaviteľov hnutia Charta 77. Režim dúfal, že tak odstraší zvyšných členov od toho, aby napĺňali poslanie charty z 1. januára 1977, konfrontovali režim s porušovaním princípov právneho štátu, na dodržiavanie ktorého sa komunisti zaviazali cez medzinárodné zmluvy.
Spolu s ďalšími signatármi sme sa vtedy obrátili na vtedajšieho prezidenta a predsedu štátostrany a vyjadrili náš protest. Zároveň sme ho žiadali, aby použil svoju autoritu a apeloval na prepustenie odsúdených. Boli sme presvedčení, že je to nutné pre obhajobu ľudských práv a demokracie.

Dnes sa v našom regióne opäť dostali k moci strany, ktoré systematicky porušujú medzinárodné záväzky právneho štátu. Rovnako ako pred štyridsiatimi rokmi, aj dnes podriaďujú právo svojim politickým cieľom, tak ako vtedy aj dnes konajú v prospech Moskvy a nie v prospech demokratickej polovice Európy.
Problém utečencov, alebo ako ich diskriminačne nazývajú migrantov, zneužívajú na obštrukciu európskej solidarity napriek tomu, že ten sa takmer alebo vôbec netýka ich regiónu.
Maďarská vláda v tomto trende zohráva vedúcu úlohu. Európska komisia a teraz už aj Európsky parlament považovali za dôležité pokúsiť sa našu vládu navrátiť na cestu rešpektovania ľudských práv v zmysle platných zmlúv, ktoré garantujú demokratické postupy.
Teraz sa chystáte na pôde vašich parlamentov na odsúdenie uznesenia Európskeho parlamentu po tom, ako to už dolná komora českého parlamentu urobila 2. októbra. Český parlament hovorí o "nesprávnom a nešťastnom kroku" a ďalej o tom, že tento krok len ďalej prehĺbi priepasť a nedôveru medzi starými a novými členmi Európskej únie.
Žiaľ, toto konštatovanie platí. Nevzťahuje sa však na fakt, že Európsky parlament odhlasoval kritickú (hoci v niečom nepresnú) správu Edith Sargentiniovej, ale skôr na správanie sa samotných vlád v našom regióne a podporu, ktorej sa im dostáva od národných parlamentov.
To, akým spôsobom tieto vlády konajú proti princípom právneho štátu a európskej solidarite, je zradou prítomnosti a budúcnosti.
Vy však, páni, ste sa obrátili proti morálnemu dedičstvu Václava Havla a Jána Mlynárika a ich spolupútnikov.
Budapešť, 24 október.
Ádám Péter
Balla Margit
Barna Imre
Békés Vera
Békéssy Péter
Bodansky György
Csákó Mihály
Csillag Veronika
Dalos György
Dezsényi Katalin
Erdélyi Ágnes
Erős Ferenc
Garai László
Gáspár Zsuzsa
Havas Gábor
Hegedüs András
Hegedüs József
Hermann Zsuzsa
Iványi Gábor
Jánossy András
Juhász Pál
Kákonyi Éva
Kardos András
Kelen András
Kenedi János
Kertesi Gábor
Klaniczay Gábor
Kozák Gyula
Kőszeg Ferenc
Krokovay Zsolt
Lengyel György
Ludassy Mária
Mécs Imre
Nádasdy Ádám
Pécsi Vera
Pető Iván
Réti Pál
Steiger Kornél
Sulyok Miklós
Szilágyi Ákos
Tamás Gáspár Miklós
Váncsa István
Zsámbéki Gábor
Zsolt Angéla