Autorka je ekonómka, pracuje ako riaditeľka Inštitútu pre stratégie a analýzy Úradu vlády SR. Článok vyjadruje súkromný názor autorky.
Ako sa počas posledných 20 rokov zmenil podiel ľudí žijúcich v extrémnej chudobe? Koľko dievčat ukončí základnú školu v nízkopríjmových krajinách? Koľko percent detí vo veku jedného roka je vo svete zaočkovaných proti nejakej chorobe?
Tieto otázky vám na začiatku knihy Factfulness položí Hans Rosling, švédsky profesor a popularizátor využívania údajov pri uvažovaní o svete.
Svet je lepší, ako si myslíme
Odpovede sú nasledovné. Extrémna chudoba za posledných 20 rokov klesla o polovicu, základné vzdelanie v nízkopríjmových krajinách má 60 percent dievčat a zaočkovaných je 80 percent detí vo veku jedného roka. Odpovedali ste nesprávne? Nie ste sami, píše Rosling.
Mýlia sa novinári, politici aj nositelia Nobelovej ceny. Napríklad na prvú otázku odpovedalo v prieskume Gapminder správne len sedem percent ľudí! Najmenej v Maďarsku (dve percentá), najviac vo Švédsku (25 percent), kde Rosling o poklese chudoby vo svete veľa rozprával.
Šimpanzy vedia o svete viac ako my, píše Rosling. Ak by sme ich totiž nechali náhodne vyberať správnu odpoveď z troch možností, mali by správne trafiť 33 percent.