Autorka je nezávislá novinárka
Hneď mi to napadlo. Škoda, že som ho nepoznala vtedy. Hneď ako to Fedor Kravčenko, distingvovaný muž, ktorý je na prvý pohľad skôr európskym intelektuálom než ruským revolučným vodcom, čo na barikádach vykrikuje o slobode a ľudských právach, predniesol, došlo mi, že tú situáciu poznám.
„Všetky dáta si musíte starostlivo uschovať, aby ich váš protivník nemohol nielen zničiť, ale ani zneužiť. Aby boli na súde preukázateľné a úplné,“ radí jeden z najlepších ruských právnikov, špecializujúcich sa na spory médií so štátom, mafiou, oligarchami a politikmi.
Škoda, že mi neradil, keď ma v roku 2001 vyhosťovali z Ruska a v mojom byte zostal zapečatený celý videoarchív, počítače, strižňa, ale predovšetkým stovky nosičov s citlivými informáciami.
Kravčenko je šéfom moskovského Kolégia právnikov a snaží sa novinárov ochrániť pred postihom. Teraz tu vybranej skupinke, ktorá na poloutajené stretnutie do Estónska dorazila, diktuje základné pravidlá prežitia.
Všetci si starostlivo zapisujú. Najmä telefóny a e-maily advokátov, ktorí sa môžu hodiť. „Odmietnuť vypovedať? Aj to je cesta, ale väčšinou nevedie k záchrane,“ vysvetľuje pokojným hlasom, akoby hovoril o zbierke obrazov zo 17. storočia.
„Na odpočúvanie pozor! Na domovú prehliadku musíte byť pripravení v každú dennú i nočnú hodinu a všetko mať zálohované,“ varuje, ani nezvýši hlas. Z ruskej praxe je zvyknutý na ťažký kaliber.
Bezpečné Pobaltie
Som v Tallinne. V rozkošnej estónskej metropole, kde sa ani ruský novinár nemusí báť, že ho zadržia, keď sa bude neskoro v noci vracať zo schôdze investigatívnych žurnalistov.