Autor je evanjelický teológ
Predmetom sporu je samostatná pravoslávna cirkev na Ukrajine. Aktérmi sú predstavitelia moskovského patriarchátu, teda národnej ruskej pravoslávnej cirkvi a konštantinopolský ekumenický patriarchát v Istanbule.
Ten je vnímaný ako neformálne ústredie národných pravoslávnych cirkví celého sveta. Nemá nad nimi síce žiadnu právomoc, ale významné historické postavenie pri rozdelení kresťanstva na západné so sídlom v Ríme a východne so sídlom práve v Konštantínopole na prelome 1. a 2. tisícročia mu dodáva prirodzenú autoritu.
Geopolitické zvraty vždy viedli aj k zmenám v územnom členení pravoslávnych cirkví. Oscilácia Ukrajiny medzi vplyvom Východu a Západu sa prirodzene prejavovala aj v pomeroch v pravoslávnej cirkvi na jej území.
Vývoj po rozpade Sovietskeho zväzu opäť raz spustil zápas o ďalšie smerovanie pravoslávnej cirkvi na území Ukrajiny. Tá v tom čase bola súčasťou ruskej pravoslávnej cirkvi.
Popri biskupoch prejavujúcich naďalej lojalitu s patriarchom v Moskve však rástol počet tých, ktorí budúcnosť samostatnej Ukrajiny spájali so samostatnou, od Moskvy nezávislou ukrajinskou pravoslávnou cirkvou.