SME

Boľševik vo Ficovi vystrkuje hlavu (Schutzov týždeň)

Tlačový orgán Smeru vedie s Kiskom otvorenú vojnu.

Predseda Smeru Robert Fico. (Zdroj: FOTO SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Sto rokov ČSR. Veľkoleposť osláv, ktoré si zrušený štátny útvar určite zaslúžil, je a zostane v historickom kontraste s ľahkosťou, s akou bola spoločná republika rozkrájaná politickými garnitúrami deväťdesiatych rokov. Naozaj si to Československo tak cenia ich nástupcovia, ako v Prahe i Martine trúbili?

Ani deklarácia z Martina, ktorá sa na Slovensku celebrovala, ani jednorazový sviatok nič nemenia na základnej definícii slovenského vzťahu k ČSR, ktorým je absencia 28. októbra v tom portfóliu dní pracovného pokoja, ktoré je inak najnafúknutejšie v celej EÚ.

Paradoxom, ale určite fajn, je, že kedykoľvek za federácie či unitárneho štátu neboli previazanosť až zrastenie oboch republík užšie ako dnes. Fráza o nadštandardných vzťahoch nemá chybu, akurát rolu tu nehrajú politici (ktorí svoje zásluhy pripomínajú), ale technologické vymoženosti doby a členstvo v EÚ.

Za vypichnutie stojí bizarnosť martinského eventu: Rodený Slovák Babiš „mluvil“ na Slovensku veľmi zlou češtinou. Inak, snaha sformulovať myšlienku trčala z prejavu nielen Babiša, ale aj ďalších rečníkov, požiadavka sa však ukázala ako príliš náročná pre všetkých, spomedzi ktorých tentoraz nevyčnieval ani Kiska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správny krok

Veto zákona o politických stranách. Kiska ani nemal na výber, keďže Dankova novela – trebárs mechanizmus určenia minimálneho členstva – je bizarná. (Dostál: Strana s – napríklad – 28 členmi kandidovať môže, strana s 280 členmi nie.) Azda ešte viac bizarná než protiústavná, to dielo je akoby zrkadlo legislatívnych kvalít SNS. Áno, po roku a pol trúbenia, že idú písať zákon, sa zmohli na takúto žbrndu.

Podcenená udalosť

Fico & Blaha a Kuba. Dalo by sa aj zaradiť do rubriky Vtip týždňa, avšak utajená cesta vydareného páru má celkom vážnu pointu, teda, že boľševik prežíva nielen v hlavách a dušiach ako „nostalgikum“, ale aj v skutkoch, ktoré – keďže reč je o predsedovi najsilnejšej politickej strany – majú presah do reálnej politiky. (Rumunský režisér Pintille: „Komunizmus zmizol ako režim, ale nie ako mentalita“)

Či na reputácii krajiny, alebo bezpečnostne, keďže elity štátu (polo)utajene sa stretávajúce s diktátormi, sú dôvodom k veľkej nedôvere, trebárs pri výmene informácií. Zatiaľ čo Blaha je „otvorená kniha“ – teda uletený až tak, že vystavuje na obdiv svoje marxistické presvedčenie, Fico aj pri slabosti k diktátorom (Kaddáfí!) svoju vieru veľmi nepropagoval.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5KPJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Vláda bojuje proti veľmi konkrétnym ľuďom.


Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová
Ilustračné foto.

Netransparentnejšie financovanie čohokoľvek než Pellegriniho kampane sa nedá vymyslieť.


1
Peter Tkačenko.

Aj tento kormidelník bude zdrojom poučenia.


3
SkryťZatvoriť reklamu