SME

V USA budú mať druhé referendum o Trumpovi - kongresové voľby

Američania môžu trochu skrotiť Trumpa.

(Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Voľby, ktoré sa v utorok konajú v „polovici (prezidentského) volebného obdobia“ v USA, niečím skutočne vyvolávajú pocit druhého referenda o Donaldovi Trumpovi. Akoby sa voličov obe najväčšie strany pýtali: „Naozaj chcete toto?“

Po dvoch rokoch rasového napätia a lákania rasovými témami zo strany vrchného veliteľa, hystérie z prisťahovalectva, nostalgie a smútku za údajne zašlou érou dominancie bielych mužov – je to naozaj budúcnosť, akú si Amerika zvolila?

Namiesto ekonomickej spravodlivosti, ekologického spravovania, nekorupčnej politiky a obrany americkej demokracie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prvý pohľad sa zdá, že odpoveďou je rázne nie. Gallupov inštitút nameral, že Trump mal začiatkom novembra len 40-percentnú podporu, pričom 54 percent respondentov neschvaľovalo prezidentovo účinkovanie. To je dosť zlé: v polovici funkčného obdobia mávajú prezident v priemere o 12 bodov vyššiu podporu. Od roku 1950 mal podľa Gallupovho inštitútu horšie skóre len George Bush v roku 2006: 38 percent.

Aby sa však tie čísla premietli do víťazstva demokratov, povedzme, aby získali väčšinu aspoň v jednej z komôr Kongresu a aby mohli skrotiť Trumpove výkonné právomoci ako prezidenta, musia prísť k urnám jej mladí, ženskí a nebelošskí prívrženci. Lebo Trumpovi voliči určite volebné lístky hodia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A demokrati a despotovia na celom svete budú sledovať výsledok a argumentovať, že ak politika strachu môže rozložiť jednu z najstarších a najsebaistejších demokracií sveta, krehké sú aj ostatné kocky domina.

Snaha o nízku úroveň

Akí len musia byť Trumpovi oponenti rozčarovaní, že od novembra 2016 sa naplnilo tak málo z ich katastrofických predpovedí. Napriek Trumpovmu nechutnému flirtovaniu s Vladimírom Putinom americké sankcie stále platia. Islamský štát je porazený. Irán neobnovil jadrový program, ani keď Trump roztrhal dohodu Washingtonu s Teheránom. Dohodu NAFTA medzi USA, Kanadou a Mexikom nahradila nová.

Nezamestnanosť na úrovni 3,9 percenta je najnižšia za pol storočia, mzdy minulý mesiac medziročne stúpli o tri percentá, najviac od svetovej finančnej krízy roku 2008.

Pri takých výsledkoch v ekonomike a bezpečnosti sa Trump trochu v rozpore s intuíciou rozhodol v polčase bojovať skoro výlučne imigráciou. Sám sa nazýva nacionalistom a stavia na vyvolávanie rasových obáv. Len niekoľko dní pred hlasovaním navrhol vyslať 15 000 amerických vojakov – viac ako ich je dnes v Afganistane – na hranice s Mexikom v snahe predísť „invázii“ asi štvortisícovej karavány migrantov zo Strednej Ameriky, ktorá je viac ako tisíc kilometrov od Texasu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5KRS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Podozrenie, že v KDH sa pomiatli, navodzuje výzva vláde.


Vyhlásenie šéfredaktorov Aktualít, Denníka SME, Denníka N a ICJK.


Nataša Holinová

Takýto koniec prokurátorov ÚŠP môže iba odradiť akýchkoľvek kvalitných ľudí.


SkryťZatvoriť reklamu