SME

Merkelová končí, Sulík sa raduje. My by sme sa nemali

Poliaci aj Česi dúfajú, že na poste kancelárky vytrvá.

Nemecká kancelárka Merkelová. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Hlavnou správou minulého týždňa bolo bezpochyby oznámenie Angely Merkelovej, že v nadchádzajúcich decembrových voľbách sa už nebude uchádzať o pozíciu predsedníčky CDU a po roku 2021 (dokedy by chcela ešte pokračovať ako kancelárka) chce odísť z politiky.

Toto jej rozhodnutie bezpochyby súvisí s poklesom popularity CDU, ako aj jej osobne a to nielen v posledných voľbách v Hesensku, ale už počas ostatných mesiacov a rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj v jej prípade platí, že doma nie je nikto prorokom. Kým vo svete ostáva najpopulárnejším a najdôveryhodnejším lídrom, doma jej popularita klesla.

Podľa Pew Research Center je vo svete stále najpopulárnejším a najdôveryhodnejším lídrom s dôverou 52 percent a nedôverou 31 percent (Macron 46 % vs. 34%, Si-Ťin-Pching 34 % vs. 56 %, Putin 30 % vs. 62 % a Trump 27 % vs. 70 %).

V Nemecku si však 71 percent ľudí nemyslí, že Merkelová je silnou líderkou. K urýchleniu poklesu jej popularity (a k nárastu popularity krajne pravicovej AfD) určite prispelo aj jej rozhodnutie z roku 2015 prijať v Nemecku milión utečencov z blízkeho východu a Afriky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzbudzovala rešpekt

Váha a vplyv tej ktorej krajiny je na medzinárodnej scéne daná predovšetkým jej veľkosťou a silou, najmä ekonomickou. V tomto ohľade je Nemecko v Európe bezpochyby jednotkou a jeho vplyv počas posledných 13 rokov pod vedením Angely Merkelovej výrazne vzrástol, v rámci EÚ navyše ešte aj v súvislosti s brexitom.

A práve v riešení celoeurópskych, prípadne globálnych problémov zohrala Angela Merkelová významnú, nezastupiteľnú pozitívnu úlohu. Veľmi dôležité je, že sa stala vysoko rešpektovanou európskou líderkou nielen preto, že bola hlavou najsilnejšej európskej krajiny, ale do značnej miery aj pre svoje osobné kvality.

Ako pre server Politico povedal jeden nemenovaný stredopravý premiér, ktorý mal možnosť Merkelovú sledovať počas nespočetných summitov, „(ona) vzbudzovala rešpekt dokonca aj u tých, ktorí s ňou nesúhlasili“.

Platí a platilo presne to, čo o nej napísal bývalý švédsky premiér a dlhoročný európsky politik Carl Bildt: „Merkelová vždy pozorne počúva argumenty druhých ľudí, v každej situácii sa zaoberá faktami a potom trpezlivo hľadá možné cesty, ako sa pohnúť dopredu. Aj vďaka tomu vyčnieva z priemeru.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Môžem túto jej vlastnosť potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. V apríli 2004 Angela Merkelová ako opozičná líderka navštívila Bratislavu. Boli sme len niekoľko dní pred vstupom do EÚ a od začiatku roka na Slovensku platil nový, zreformovaný daňový systém, ktorý sa stal predmetom kritiky zo strany vtedajšieho nemeckého kancelára Schrödera, ale aj niektorých iných západoeurópskych politikov.

Obviňovali nás z daňového dumpingu a z toho, že príliš agresívne znižujeme dane, budú nám chýbať peniaze a tie potom budeme chcieť od starých členských krajín cez európske fondy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5KT4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Korunou komunikačného amoku je odvrávanie Bidenovi.


Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.


Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


SkryťZatvoriť reklamu