Mnohí pripíšu svoju porážku v komunálnych voľbách toxickej predvolebnej kampani alebo nepriateľským médiám. Dokonca aj tí, ktorí mali vlastnú malú armádu trollov povýšených na spravodajcov.
Takmer polovica národa pochopila, že ak chce slušnú politiku, ktorá pracuje v prospech voliča, musí sa z námestí presunúť do volebných miestností.
Smer sa hrabe v pahrebách svojich minulých víťazstiev, lebo tých nových je málo a už ani ich samých nepresvedčia, že cesta Roberta Fica je iná než Mečiarova trajektória.
Od čias, keď Fico odobril uprednostňovanie starostov s farbami jeho strany pri rozdeľovaní verejných zdrojov, sa jeho strana dopracovala k situácii, keď podporu Smeru mnohí kandidáti popierali. Ako morálny prehrešok zhoršujúci šance na víťazstvo.

Dnes Ficova strana prichádza o ďalšie krajské mestá, Bratislavu, Nitru, Žilinu a Košice, ani víťazi v Banskej Bystrici a v Trenčíne by si do svojich politických životopisov nedali, že sú kandidátmi Smeru.
Aj keď šialené komunálne koalície, ktoré spájajú politicky nezlučiteľné skupiny, neumožňujú nakresliť jasnú politickú mapu, po komunálnych voľbách je jasné, že smerácka červeň slabne.
A že slovo nezávislý kandidát neznamená, že starosta alebo poslanec za svojim chrbtom nemá skupinu alebo stranu, ktorej meno sa pomaly v slušnej dedine ani nevyslovuje.
Pochopili sme, že krajina je pripravená prepustiť z politiky ľudí, ktorí slúžia skôr sebe a vrstve, ktorá si vytvorila štát v štáte, než verejnosti. Jana Vaľová z Humenného sa stala symbolom komunálnej svojvôľe a zneužívania moci, ktorú jej verejnosť prepožičala. Občania ju prepustili.
Dúfajme však, že niektoré zmeny, ktoré v týchto voľbách nastali, nie sú anomália, a že sa na obecných úradoch a radniciach rodí dlho očakávaná slušná politika. Ak by nové tváre zlyhali a po čase na seba nabalili nános neslušnej politiky, sklamanie, ktoré zanechajú, ovplyvní oveľa viac než len miestnu politiku.