Autor je politológ, pôsobí na Univerzite Cyrila a Metoda
Už predchádzajúce voľby do samosprávnych krajov sa niesli v duchu povstaleckého hesla: „začnite s vysťahovaním“. Nešlo o výzvu ísť do povstania, cieľom bolo „vysťahovať“ členov a nominantov Smeru z riadenia krajov, miest a obcí.
Toto sa najmä nezávislým kandidátom podarilo. Slovensko sa odelo do odtieňov nezávislej šede a politické strany sa ocitli na prahu klinickej smrti. Minimálne na miestnej a regionálnej úrovni.
Pri oslavách víťazstva nad Smerom nesmieme ignorovať, že zastupiteľská demokracia a politika na celoštátnej úrovni nemôže fungovať bez politických strán. Reálne existujúcich a hlavne funkčných demokratických strán. Je po voľbách. Je najvyšší čas začať s ich resuscitáciou.
Z Waterloo na Svätú Helenu
Komunálne voľby potvrdili, že v časti občianskej spoločnosti pretrváva oprávnený odpor k politike Smeru, resp. celej vládnej koalície. To, čo vo februári spustila vražda Jána Kuciaka, protesty a jarná rekonštrukcia vlády, odhalenie praktík regionálnych politikov na východnom Slovensku a vyvrcholilo v kampani, sa pretavilo vo výsledkoch komunálnych volieb.
Dnes je jasné, že Smer definitívne zmizol z Bratislavy. Drží sa už len v laviciach Národnej rady, na Úrade vlády a v ministerských kanceláriách. Zjavne mu to stačí.
Navzdory tomu, že každá relevantná politická strana, ktorá má ambíciu rozhodovať o celoštátnej politike, by sa mala zameriavať na úspech v hlavnom meste. Na Súmračnej sú iného názoru. „My sme Bratislavu vypustili, to je veľmi zvláštne mesto,“ odkázal voličom predseda Fico.