Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
Tieto riadky píšem v Austrálii. Je to moja prvá cesta k protinožcom a neľutujem, hoci je to časovo aj finančne dosť náročné a cesta je dlhá a únavná.
Ale nechcem, samozrejme, písať o mojom cestovaní, ale skôr o tom, prečo by Austrália mala byť považovaná za inšpiratívnu krajinu pre celý západný svet a ešte viac pre nás na Slovensku.
A to špeciálne dnes, keď celým západným svetom, od západného pobrežia USA až po Čiernu nad Tisou (áno, aj my sme súčasťou toho západného sveta) lomcuje kríza liberálnej demokracie a trhovej ekonomiky.
Táto kríza sa prejavuje rastom nového populizmu, izolacionizmu, extrémizmu, poklesom dôvery v inštitúcie, rasovou a etnickou neznášanlivosťou, nízkou dôverou v budúcnosť, rastom príjmových rozdielov, nezvládnutou imigračnou krízou, nízkym ekonomickým rastom a rastom zadlženosti štátov, ale aj občanov, rastom vplyvu falošných správ a konšpiračných médií.
Niežeby toto všetko v Austrálii neexistovalo, ale ak aj áno, tak to existuje v omnoho menšej miere, a to najmä z dvoch hlavných dôvodov.
Reformista Keating
Tým prvým je, že Austrália je za posledné tri desaťročia bezkonkurenčne ekonomicky najúspešnejšou krajinou spomedzi tých vyspelých a bohatých. A druhým dôvodom (ktorý súvisí s tým prvým) je, že spomedzi vyspelých krajín má najotvorenejšiu, ale aj najrozumnejšiu a najzodpovednejšiu imigračnú politiku.