SME

Čo robiť, aby sme zabrzdili rozmach nacionalizmu i nenávisti?

Musíme klásť odpor.

Z protestu. Demonštrant nesie nápis "ústava" na bábke šéfa vládnej strany PiS Kaczyńského. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Martin Pollack získal tohto roku prestížnu Cenu Johanna Heinricha Mercka v kategórii literárna kritika a esej. Cenu udeľuje Nemecká akadémia pre jazyk a poéziu. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil 27. októbra 2018 v Darmstadte. Pri tej príležitosti predniesol autor prejav, ktorý zverejnili noviny vo viacerých krajinách.

Európa, presnejšie Európska únia, sa ocitla v pravdepodobne najhlbšej a najnebezpečnejšej kríze od svojho vzniku. Jasne a s čoraz väčšími obavami ju pozorujeme v Nemecku, Francúzsku, Taliansku či v mojom rodnom Rakúsku, a to menujem len niekoľko príkladov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kríza sa už nedá nevidieť, stala sa všadeprítomnou a hmatateľnou.

So znepokojením vnímame nárast popularity pravicových aj extrémistických strán, ktoré neskrývajú svoj odpor k slobodnej a zjednotenej Európe. Pracujú na tom, aby zničili liberálnu demokraciu, obmedzili slobodu prejavu i nezávislosť médií a oslabili právny štát. Občiansku spoločnosť by radi vystrašili či dokonca celkom paralyzovali.

Znepokojený pohľad na východ EÚ

Ešte pred niekoľkými rokmi by som na tomto mieste hovoril predovšetkým o východnej Európe a o Putinovom Rusku, o pokračujúcom rozklade demokracie v Maďarsku a Poľsku, o autoritatívnych režimoch, ktoré sa zrodili a posilnili priamo pred našimi očami.

O protizákonnej anexii Krymu, ktorý obsadila Putinova Ruská federácia napriek tomu, že vojnový konflikt na Ukrajine sústavne popiera a vyhlasuje sa za nekonfliktný štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: S tým, že môj otec bol nacistom, sa vyrovnávam celý život Čítajte 

Spomenul by som iste aj dramaticky sa rozširujúcu korupciu v mnohých východoeurópskych krajinách a veľmi laxný prístup tamojších vlád k jej potláčaniu.

Zmienil by som sa aj o neľudskej a cynickej politike voči ľuďom na úteku a migrantom, ktorých štáty paušálne označujú za nepriateľov a za každých okolností ich chcú udržať za svojimi hranicami. Aj toto sa deje najmä v Maďarsku a Poľsku. Lenže podobné tóny už bežne zaznievajú aj z Talianska či Rakúska.

Poľská vláda sa dokonca obracia až do obdobia romantizmu. Poľsko vykresľuje ako pevnosť kresťanstva, ktorá stojí ako bralo, obklopené vlnami západného morálneho rozkladu a dekandencie, ako hrádza proti údajnej islamizácii, čo vraj Európu ohňom a mečom obracia na vieru v Alaha.

Katolícky fundamentalizmus a radikálny nacionalizmus spoločne vytvárajú výbušnú zmes, ktorá ešte posilňuje politický odklon doprava.

Západ sa podobá na východ

Vývoj vo východnej Európe neradno podceňovať, pretože nebezpečné tendencie sa ukazujú životaschopnejšie ako v minulosti.

Lenže odporúčam pozrieť sa pozornejšie aj iným smerom a všímať si zdanlivo stabilné demokratické štáty, kde registrujeme nové spoločenské otrasy. Aj v mnohých západoeurópskych krajinách silnie vplyv strán, ktoré sa čoraz otvorenejšie orientujú na východ, najmä na Vladimíra Putina a Viktora Orbána, ktorým pomáhajú posilňovať svoj vplyv na západe.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5MKA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu