amom, rovnako ako neskôr aj prezident Českej republiky Václav Havel.
Slovenský ministerský predseda už bol populistom, uzurpátorom moci, centralistom, ba i údajným agentom KGB. A všetci jeho odporcovia i súputníci sa zhodli na konštatovaní, že je aj mužom s nepopierateľnou charizmou, schopnosťou oslovovať jednotlivcov i davy. Podobnou črtou osobnosti disponujú napríklad Bill Clinton či Václav Havel. U prvého ide o šikovný propagačný ťah, u druhého o prirodzenú spontánnosť. Bill Clinton v Amerike počas predvolebnej kampane i na oficiálnej návšteve v ČR v pražskej Redute hral na saxofón. Václav Havel si od protokolu vymohol príležitosť zhovárať sa za rachotov prezidentského a ďalšieho V.I.P. špeciálu na letisku v Melbourne s Mickom Jaggerom z Rolling Stones.
Slovenský premiér zlomil pri rúbaní dreva porisko sekery a s gestom obdivuchtivého záchrancu s Klausom rozdelili republiku, ktorú si dve tretiny vtedajších občanov ČSFR želali zachovať.
V. Mečiar: Separatizmus je kríza
Slovenský ministerský predseda to dokázal bez mihnutia oka. Bez zaváhania, ktoré by mohlo ak nie prívržencom, tak aspoň uvážlivým odporcom pripomenúť jeho niekdajšie slová, týkajúce sa budúcnosti spriatelených národov, českého a slovenského. Veď práve Mečiar v auguste 1990 pred kamerami STV povedal: "Ísť dnes cestou samostatného slovenského štátu už vôbec nie je možné." Podľa jeho vtedajších vyjadrení totiž "...separatizmus nie je východisko. Separatizmus je kríza".
V tom čase bol predseda vlády v opozícii voči Čarnogurského snahám o štátoprávne usporiadanie s Čechmi formou konfederácie a snahy o zvrchovanosť i rétoriku Slovenskej národnej strany - ktorá dnes, mimochodom, tvorí jadro jazyka jeho hnutia - označil nasledovne: "Čo to znamená byť národný? Znamená to len vracať sa k našej histórii a hovoriť o veciach, o ktorých sa doteraz mlčalo? Znamená to vyhlasovať heslá o samostatnosti Slovenska? A to má byť všetko? Kde sú otázky bezpečnosti štátu a mnohé ďalšie? (...) Je to veľký rozdiel medzi tým, čo sa dá v praxi reálne dosiahnuť a medzi heslami, ktoré síce znejú pekne, ale keď ich človek rozšifruje, v praktickom živote sú prázdne."
A tak ďalej, pán predseda vlády
V decembri 1995, na slávnostnom novoročnom koncerte pri príležitosti tretieho výročia Slovenskej republiky už Vladimír Mečiar uviedol, že rozhodnutie o vzniku samostatnosti bolo správne a dnes nič nemôže spochybniť jej existenciu a úspešné napredovanie. A tak mladučká, zvrchovaná a samostatná Slovenská republika oslavuje svoje výročie. V piatom roku jej existencie minister vnútra Gustáv Krajči "vzal" ľudu tejto krajiny zmarením referenda právo na názor, Európska komisia mu "dala" aj na základe ďalších konkrétnych činov vlády rozhodnutie o nezačatí rozhovorov o vstupe do EÚ. A vlastne celé zahraničie mu "darovalo" integračný výprask.