Podpredseda kresťanských demokratov Palko včera zverejnil analýzu výsledkov parlamentných volieb, urobenú na základe súčasných volebných preferencií jednotlivých politických subjektov. Text novely volebného zákona zatiaľ nie je známy, a tak analýza KDH vychádza z dvoch možných alternatív. Prvou je, že päťpercentná volebná hranica vyradí z volieb iba koaličnú stranu, a nie celú koalíciu. Druhou, že nedosiahnutie tejto hranice vyradí koalíciu celú a všetky hlasy jej voličov vo voľbách jednoducho prepadnú.
Novela tohto zákona sa nepochybne ocitne pred Ústavným súdom. Dôvodov na podanie návrhu je už v tejto chvíli viac - medzi najzávažnejšie patrí, že zákon nebude v súlade s čl. 31 ústavy: "Zákonná úprava všetkých politických práv a slobôd a jej výklad a používanie musia umožňovať a ochraňovať slobodnú súťaž politických síl v demokratickej spoločnosti."
Na Slovensku momentálne pôsobí päťnásobne viac politických subjektov, ako ich je zastúpených v parlamente. Všetky sú ustanovené v súlade so zákonom a všetky majú právo uchádzať sa o priazeň občanov vo voľbách. Záleží iba na ich rozhodnutí, či tak urobia alebo nie. Ak áno, opäť záleží iba na nich, či tak urobia jednotlivo alebo v koalícii. Podmienky pre vstup do parlamentu ustanovené v súčasnom volebnom zákone sú v európskom regióne obvyklé a primerané - päť percent pre jednotlivý subjekt, sedem percent pre dvoj- a trojkoalíciu, desať percent pre štvor- a viackoalíciu. Argument vládnej koalície prezentovaný P. Brňákom - "je na prospech občanov tejto spoločnosti, občanov Slovenskej republiky v tom, aby sa konečne začala nejakým normálnym spôsobom formovať politická scéna v rámci Slovenska" - nie je ničím iným, ako tým, že vládne hnutie chce nenormálnym spôsobom určovať, čo je pre občanov dobré a vhodné. A naopak, čo je zlé a nevhodné.