Politický boj sa niekoľko mesiacov pred voľbami začína vyostrovať. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sa v tomto týždni uskutočnia až štyri parlamentné schôdze. A malo by ich pritom byť až päť. Prvá z nich je zvolaná v riadnom termíne a návrh jej programu obsahuje zatiaľ viac ako 50 bodov. Druhá a tretia sa uskutočnia na žiadosť skupiny 38 poslancov - na druhej majú rokovať o zrušení uznesenia, ktorým odobrali mandát F. Gauliederovi a na tretej o zrušení uznesenia, ktorým sa stal poslancom L. Hruška. Na štvrtej schôdzi budú v opakovanej voľbe hlasovať o novej hlave štátu.
Na piatej schôdzi, ktorá by sa mala v súlade so zákonom uskutočniť, by mali poslanci rokovať o návrhoch na zrušenie uznesení v oboch kauzách - Gaulieder i Hruška - naraz. Predseda parlamentu je povinný zvolať schôdzu na ďalší rokovací deň, ak sa nemôže začať pre neprítomnosť nadpolovičnej väčšiny poslancov, čo však I. Gašparovič v stredu minulého týždňa neurobil.
I keď schôdze na túto tému budú dve, výsledok bude zrejme iba jeden - poslanci vládnej koalície opäť odmietnu rešpektovať deľbu moci stanovenú ústavou, odmietnu rešpektovať ústavné práva občanov, odmietnu dodržať poslanecký sľub. Politický tlak opozície by napriek tomu nemal poklesnúť a okamžite vo štvrtok, keď sa obidve schôdze skončia s predpokladaným záverom, by mala podať žiadosť o zvolanie nových schôdzí. Námietka, že tým znechutí či dokonca postaví občanov proti sebe, nie je namieste. Naopak, ak od nich ustúpi, ustúpi od trvania na rešpektovaní a dodržiavaní zákonov. Inými slovami - i keď opozícia nemá takú hlasovaciu silu, aby daný protiústavný stav zmenila, má silu aspoň žiadať každý týždeň ho odstrániť. A je jej povinnosťou - ak stojí na strane práva - túto silu používať. Ešte inak - poslanci opozície nie sú bezmocní, skôr bezradní. Svedčí o tom aj fakt, že v opačnom prípade by už dávno využili možnosť podať podnet na začatie disciplinárneho konania voči poslancom vládnej koalície - postačí voči Gašparovičovi, Cabajovi, Ľuptákovi, Borovskému, Slotovi a Kolárikovej - pre závažné porušenie poslaneckého sľubu. Pri správnom načasovaní môže byť podnet úspešný - spolu s predsedom mandátového výboru A. Poliakom, ktorý žiada rešpektovať rozhodnutia Ústavného súdu, v ňom majú totiž väčšinu.