Výzva účastníčok a účastníkov sekcie 2. konferencie "Zdravie, rodina, ženy, mládež - alternatíva SDK pre Slovensko" k politickým stranám SDK ma zaujala preto, že nastolila problém účasti žien v politike spôsobom nezvyklým, ba priam šokujúcim - otvorene žiadajú 50 percent miest na volebných kandidátkach. Niektorí moji priatelia (ktorí majú osobné skúsenosti s najvyššou politikou) reagovali rozlične.
E. V. sa usmial: "Poslať vás do politiky, aby ste videli, čo to obnáša, hneď by vás to prešlo."
J. L. zhrozene povedal: "Ženy? Majú sedieť doma, viem o čom hovorím, sám mám doma tri."
Zdá sa, akoby ženy na konferencii žiadali 50-percentnú kvótu! Teda prísľub 50 percent miest. Systém kvót sme mali za socializmu. Účasť súdružiek bola vyžadovaná komunistickou ideológiou. Šokovalo ma, keď som zistila, že dnes kvóty majú aj v niektorých škandinávskych krajinách. Ale Severanky pokrútili hlavami - inak sa nedá. Prečo? Iba takto si ženy uvedomia povinnosť niesť svoju časť zodpovednosti, iba takto sa dostane do verejného života ženskosť. Pod termínom ženskosť rozumej:
1. Ženy ako kvalifikované nositeľky špecificky ženských problémov a iných problémov, ktoré sa dotýkajú viac žien ako mužov.
2. Samotné ženské špecifikum, istý "soft spôsob" rokovania, rozhodovania a tiež schopnosti počúvať iných, dohodnúť sa s inými. Potreba pokojnej atmosféry a spolupráce je pre ženy dôležitejšia ako boj o moc.
Severanky dosiahli vysoké zastúpenie v parlamentoch, vládach a iných rozhodujúcich orgánoch. Vyskytnú sa aj prezidentky. Nedá sa poprieť, že v týchto krajinách je správa vecí verejných vedená "soft spôsobom" a zameraná na prospech jednotlivého občana. (Vynikajúci model rodinnej starostlivosti o deti vo Švédsku, závideniahodné zdravotné poistenie v Kanade, ale i celková pohoda občanov v Írsku, Nórsku, Dánsku, atď.) Na rozdiel od nich existujú aj krajiny, kde je rozhodovanie doménou mužov, a ktoré sú poznačené mocenskými bojmi.