Armáda SR je jednou z mála inštitúcií, ktorá má dobrú povesť, a je azda jediným štátnym subjektom, ktorý spĺňa podmienky na naplnenie našich dosiaľ neúspešných integračných ambícií. Ani rezort obrany však nie je ušetrený škandálov, ktoré zapríčinili spory HZDS a SNS.
Pri prerokúvaní návrhu zákona o sociálnom zabezpečení vojakov poslanec HZDS generál Imrich Andrejčák (bývalý profesionálny vojak) obhajoval návrh svojho hnutia, aby vojaci v stálom služobnom pomere mali nárok na odchodné až po dovŕšení 55. roku života. Predseda SNS Ján Slota, známy svojou náklonnosťou k armáde, postoj svojho koaličného kolegu komentoval slovami: "Vy ste hanba armády." Rádiu Twist potom Slota vysvetlil, že ešte ako federálny poslanec žiadal od ministra obrany Vacka, aby takého človeka, ako je Andrejčák, "vykopol" z armády.
Ako správne postrehol pán Andrejčák, zákon o sociálnom zabezpečení vojakov je "vynikajúcim prostriedkom predvolebného boja". Na druhej strane je zrejmé, že sociálne zabezpečenie našich vojakov nezodpovedá ich oprávneným požiadavkám. Avšak v konečnom dôsledku uvedené skutočnosti zrejme neboli základnou príčinou ostrých vystúpení Slotu a Morica proti Andrejčákovi. Generál Andrejčák totiž v HZDS reprezentuje skupinu ľudí, ktorí do rezortu obrany vnášajú metódy práce, ako napríklad štátny tajomník ministerstva obrany Jozef Gajdoš či šéf Vojenského obranného spravodajstva Milan S. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že v SNS vyvolala veľké pobúrenie skutočnosť o zneužití vojenskej kontrarozviedky proti ministrovi obrany Jánovi Sitekovi. Keď sa Sitek usiloval jej riaditeľa Milana S. odvolať, narazil na tvrdý odpor koaličného HZDS a štátneho tajomníka Gajdoša. SNS je tak nútená rešpektovať, že muž, ktorý dal sledovať jej ministra, je pod ochranou HZDS. To v konečnom dôsledku znamená, že HZDS chráni Milana S., lebo mu vyhovuje aj jeho činnosť namierená proti svojmu priamemu nadriadenému. Nebyť týchto udalostí, spor o odchodné vojakov by koalícia neriešila chlapčenskými pokrikmi, ale ako obvykle výhodným obchodom...