Oficiálne stanovisko slovenskej vlády k tzv. irackej kríze obsahuje dva základné body. Prvým je konštatovanie, že Irak musí bezo zvyšku splniť všetky príslušné rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Druhým zasa podpora mierového riešenia krízy prostredníctvom
Ondrej Dostál
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
diplomatických prostriedkov. Prvé konštatovanie je iba akýmsi povinným tančekom (ktorá stredoeurópska krajina by už mohla tvrdiť niečo iné a otvorene podporiť Irak?). Podstata vládneho postoja je vyjadrená v druhom bode, ktorý síce nepriamo, ale jednoznačne oznamuje, že vláda SR nepodporuje zámer Spojených štátov použiť silu na prinútenie Iraku rešpektovať rezolúcie OSN a dostať tak pod kontrolu jeho snahy vyvinúť zbrane hromadného ničenia.
Takéto stanovisko nie je prejavom nejakého nadmerného bazírovania slovenskej vlády na výlučne mierovom riešení problémov. Stačí si pripomenúť priateľské vzťahy Mečiarovej vlády s Miloševičovým Srbskom či Tudjmanovým Chorvátskom, ktoré nesú väčšinu zodpovednosti za vojnu na území bývalej Juhoslávie, alebo dokonca okázalo vrelé kontakty slovenskej a ruskej vlády práve v čase krvavej akcie ruskej armády v Čečensku. Skutočným dôvodom "pacifistického" postoja Mečiarovho kabinetu k irackej kríze je jeho neschopnosť brať vážne svoju snahu začleniť sa do spoločenstva vyspelých demokratických krajín a s tým súvisiaca neochota niesť spoluzodpovednosť za udržanie poriadku, mieru a bezpečnosti vo svete.
Práve ste prekročili povolený počet zariadení
Váše aktívne predplatné umožňuje prístup k zamknutému obsahu iba obmedzenému počtu prehliadačov.
Aby ste mohli pokračovať v čítaní článku na tomto zariadení/prehliadači, upravte si, prosím, zoznam zaregistrovaných zariadení v nastaveniach vášho profilu.
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G2FV6 na číslo 8787.
Pošlite SMS s textom H2FV6 na číslo 8787.