nt schválil koncom predminulého roka, jednoducho neexistuje a nemožno podľa neho vôbec postupovať. Odbornejšie povedané - celý zákon je neúčinný, zostáva však platný, takže poslanci ho môžu novelou upraviť a dať do súladu s ústavou.
Dôvod pre rázny postup súdu bol jednoduchý - zákon o prokuratúre nadobudol účinnosť o celých 12 dní skôr, ako bol publikovaný v Zbierke zákonov. Najskôr bol účinný a až potom platný, čo v právnom štáte nielen nie je možné, ale musí to byť presne naopak: zákon musí byť najskôr platný a až potom účinný, pričom účinnosť môže nadobudnúť najskôr dňom zverejnenia v Zbierke zákonov. Tak, ako to bolo napríklad pri publikovaní rozhodnutia tzv. obmedzeného prezidenta V. Mečiara v súvislosti s amnestiou.
Ústavný súd v stredu porovnával s ústavou aj ďalšie dva zákony - o konkurze a vyrovnaní i rokovacom poriadku NR SR. V oboch prípadoch taktiež rozhodol, že časti týchto zákonov nie sú v súlade s ústavou. Podstatou prvého rozhodnutia je, že do konkurzu môže ísť aj majetok verejnoprávnych inštitúcií a konkurzné konania, ktoré boli zastavené po schválení tohto zákona, neboli zastavené v súlade s ústavou. Podstatou druhého, že prezidentovi nemožno skrátiť lehotu na vrátenie zákona na opätovné prerokovanie parlamentom z 15 dní, ktoré určuje ústava, iba na 4 dni, ako o tom rozhodli poslanci vládnej koalície.