iný nájde za minulý rok v Kultúrnom živote jeden, opakujem, jeden článok, ktorý by sa pozitívne postavil povedzme k tým tendenciám, ktoré KŽ nereprezentoval, či už išlo o Ústavu SR, predtým o zvrchovanosť atď., ja som ochotný, čo by som mal ukrátiť kohokoľvek, tú dotáciu nejakým zázračným spôsobom, hoci je to protizákonné, vymyslieť a dať. Taký článok tam nenájdete."
D. Slobodník sa mýlil - taký článok totiž v Kultúrnom živote jestvoval a paradoxne sa týkal jeho samotného. Braňo Hochel totiž v KŽ č.44/1992 ku prebiehajúcej kauze okolo Trnavskej univerzity doslova a do písmena napísal: "V tomto zmysle teda postupoval minister Slobodník naprosto korektne, keď vedením TU poveril prof. J. Kováča (25.8.1992), bližšie neurčenú osobu (26.8.1992), a napokon doc. Ing. Ľ. Haracha (31.8.1992)... Celá kauza Trnavská univerzita je dôsledkom neúcty k zákonu. Dušan Slobodník ako minister školstva len a iba aplikoval zákon...
Ak sa nazdávate, že D. Slobodník splnil svoj sľub po uverejnení tohto dôkazu v denníku SME (19. 2. 1993) a dotáciu KŽ poskytol, mýlite sa. V auguste 1995 vyšlo jeho posledné číslo.
Uplynulý štvrtok počas druhého kola prezidentských volieb D. Slobodník vyčítal J. Čarnogurskému, že nebol za samostatné Slovensko, ani za Ústavu SR, na čo mu predseda KDH pripomenul oslavovanie bývalého generálneho tajomníka ÚV KSČ (pre mladších čitateľov - nazýval sa Miloš Jakeš). D. Slobodník vtedy vyhlásil, že ak mu J. Čarnogurský dokáže oslavovanie M. Jakeša, dá mu milión Sk: "Ak nájdete taký článok, dám vám milión korún, ktorý nemám." Predseda KDH vtedy odcitoval článok z prílohy Nového slova Nedeľa z 3. marca 1988: "Presadzovanie revolučnej podoby socializmu, plné využitie pozitívnych spoločenských momentov je šanca pre literatúru. Literatúra, ako to pripomenul Miloš Jakeš na vlaňajšom spisovateľskom zjazde na Dobříši, musí byť pomocníkom pri presadzovaní politiky komunistickej strany. Tým pozitívne nadväzuje na živé ideály Februára."