Všetci kandidáti na vstup do EÚ majú rovnaké šance, nikto v pondelok na summite EÚ v Bruseli nehovoril, že krajiny sú rozdelené na prvú a druhú skupinu, preto vláda (od tohto miesta už citujem, lebo inak mi čitatelia neuveria) "touto konferenciou, kde bola SR prizvaná na rozhovory o vstupe do EÚ, splnila svoje Programové vyhlásenie v časti týkajúcej sa integrácie SR do EÚ". Nepovedal miestny bubeník v Dolnej Maríkovej po piatom pohári piva, ale podpredseda vlády SR Jozef Kalman, zodpovedný za integráciu SR do Európskej únie. Povedal v Bratislave, lebo v Bruseli na rozdiel od neho ostali ministri zahraničných vecí Česka, Poľska, Maďarska, Estónska, Slovinska a Cypru.
V ten istý deň, ako sa konalo v Bruseli stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ a 11 kandidátskych krajín, kde pán podpredseda sebavedome rozprával o pripravenosti Slovenska
plniť všetky kritériá, nielen politické, keď v Bratislave podobným sebavedomím oplýval štátny tajomník MZV J. Šesták, rozhodla americká agentúra Moody`s o znížení ratingu Slovenska z najnižšieho investičného do najvyššieho špekulatívneho pásma - podľa viacerých ekonomických expertov nešlo o prekvapujúci krok, lebo stav slovenskej ekonomiky k tomuto kroku zahraničných inštitúcií smeroval. Moody`s odôvodnila zníženie ratingu SR o.i. pretrvávajúcím deficitom platobnej bilancie a štátneho rozpočtu, ako aj nepriaznivou štruktúrou výroby. Tento krok americkej agentúry bude podľa ekonómov zrejme znamenať zdraženie zahraničných úverov (čo sa bude týkať nielen podnikov, ale aj ministerstva financií a môže sa o.i. prejaviť na spomalení výstavby diaľnic). Nebolo to tak dávno, keď štátny tajomník ministerstva financií P. Staněk upozorňoval na blížiacu sa menovú a finančnú krízu, pred niekoľkými dňami nie celkom najpresnejším slovníkom avizoval zníženie ratingu člen prípravného výboru SOP P. Hamžík, za čo ho ako "opozičného radikála so štýlom čím horšie, tým lepšie" označil iný podpredseda vlády - tentoraz S. Kozlík. Ten istý Kozlík, ktorý ešte 18. marca vyhlasoval, že "informácie o poklese ratingu Slovenskej republiky považujem za nekorektné", 31. marca neváha (napriek odôvodneniu samotnej agentúry) tvrdiť, že "pri tomto rozhodnutí ratingovej agentúry zohrávajú úlohu iné faktory ako vývoj ekonomiky". Ak by bolo tak, zrejme to ekonómovi Kozlíkovi kazia vnútropolitické pomery, kde by vinníka mal hľadať o funkcie (vo vláde aj v hnutí) vyššie. Ak nie, na premiéra sa podali obaja podpredsedovia - akoby ich jedna mater mala. Bingo.