Slovenská vláda v utorok rozhodla, že z Ústavného súdu zoberie návrh, ktorý mu predložil prezident Kováč. Podľa vicepremiérky K. Tóthovej vláda tak urobila preto, lebo po preskúmaní prezidentovho návrhu konštatovala, že vec nie je sporná. Späťvzatie návrhu je teda logickým dôsledkom, konštatovala. V zmysle tejto logiky potom však je aj to, že návrh skupiny poslancov môže zo súdu vziať späť iná skupina poslancov.
Vláda však má právo i na takýto názor a môže si ho tiež oficiálne odhlasovať. Rozhodnúť však prislúcha už Ústavnému súdu. Podľa zákona sa totiž konanie na súde začína dňom doručenia návrhu, čo bolo v tomto prípade koncom februára. "Záujem na ochrane ústavnosti je natoľko závažný, že v konaní pred Ústavným súdom predkladateľ návrhu nemá neobmedzené právo disponovať svojím návrhom," konštatoval súd už pred dvoma rokmi potom, ako rozhodol, že návrh generálneho prokurátora na späťvzatie "sa nepripúšťa" a v konaní pokračoval.
Ústavný súd by mal teda sám rozhodnúť, či návrh M. Kováča spĺňa požiadavky stanovené zákonom. Keďže návrh sa týka výkladu ústavy, bude posudzovať, či je vec sporná a medzi ktorými orgánmi. Nie je tajomstvom, že vec je sporná medzi Najvyším súdom SR a prezidentom SR. Najvyšší súd v spore Nagy vs. Krajči posudzoval činnosť hlavy štátu v súvislosti s minuloročným referendom i konanie Ústavného súdu. Vláda i minister Krajči sa dodnes odvolávajú na verdikt Najvyššieho súdu, ktorý údajne rozhodol o tom, že neporušili zákon, i keď súd iba zamietol Nagyov návrh na zmenu rozhodnutia o vytlačení hlasovacích lístkov s tromi otázkami. Je to ich jediný argument potom, ako premiér za zmarenie referenda udelil amnestiu. A rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého ministerstvo vnútra porušilo práva občanov, zaručené ústavou, ignorujú.