Stanovisko Sudcovskej rady krajského súdu v Bratislave k článku uverejnenému v denníku SME dňa 6.4. 1998:
Dňa 6.4. 1998 bol v denníku SME uverejnený "Dokument" internetovej skupiny SME-l "Sudcovia verzus novinári v ohrození",v ktorom sú napádaní sudcovia pre ich "tzv. nezávislosť", prípadne lojalitu a servilnosť. Sudcovia sú označení ako priamy nástroj vládnucej garnitúry proti čestným a nezávislým novinárom.
Sudcovská rada pri Krajskom súde v Bratislave po prejednaní tohto "Dokumentu" jednoznačne deklarovala, že povinnosťou súdov a sudcov je chrániť práva a oprávnené záujmy všetkých subjektov, vrátane práva na slobodu prejavu, ktoré však nemôže byť zneužívané.
Sudcovská rada pri krajskom súde sa ohradzuje proti tomu, aby sudcovia a novinári boli stavaní do pozície bojujúcich protistrán.
Protestuje proti tomu, aby bol sudcovský stav ako celok chápaný ako nástroj vládnucej garnitúry.
Sudcovská rada pri Krajskom súde v Bratislave "dokument" považuje za výsledok myšlienkových pochodov anonymnej skupiny ľudí, ktorá napáda a uráža profesionálnu česť sudcov.
JUDr. Ivetta Marušáková
predsedníčka Sudcovskej rady
pri Krajskom súde v Bratislave
ODPOVEĎ NA STANOVISKO KRAJSKÉHO SÚDU V BRATISLAVE
Vážená pani doktorka, predpokladám, že vaše stanovisko vzniklo na základe nedorozumenia, alebo neporozumenia protestného listu zo SME-l, publikovaného v denníku SME dňa 6. 4. 1998. Účelom tohto dokumentu nebolo odsúdenie sudcovského stavu, ani jeho postavenie proti novinárom ako celku.
Niekoľkokrát bolo v spornom dokumente uvedené, že ide o "niektorých" sudcov a "niektoré" súdy a, žiaľ, tento fakt je neodškriepiteľný. V každej profesii sú ľudia, ktorí sú podplatiteľní, avšak fakt, že súdnictvo je tiež zneužívaným prostriedkom súčasnej vládnej moci, je alarmujúci! Ak občan vníma, že súdna moc chráni vyvolených, alebo nesúdi spravodlivo, stráca vieru v právny základ štátu, v ktorom žije.