, je to jedno, aké kroky podnikne V.M. a jeho družina. Referendum o štyroch otázkach sa v Štúrove i Svätom Jure sa totiž konalo a spor sa môže viesť nanajvýš o jeho interpretáciu.
Správ o štúrovskom a svätojurskom referende je určite viac - jedna a tá najvýznamnejšia nehovorí nič iné iba to, že organizátori a účastníci referenda nepodľahli tlaku V.M., ministra vnútra, okresného prokurátora a sudcu, čo nie je maličkosť. V.M. v priamej konfrontácii a v priamom prenose utrpel porážku, nech aj jeho hlásne trúby tvrdia inak a podporujú svoje názory nižšou účasťou voličov. Určite je 47,8 percenta menej ako 51, určite je to o 47,8 percenta viac, ako malo byť podľa predstáv V.M. a podľa doterajších pokusov o referendum vlani i v tomto roku.
Druhá, nie bezvýznamná hovorí o tom, že maďarskú kartu zneužiť nebude vždy jednoduché - pretože pri hľadaní nacionalizmu a iredenty v položení a zodpovedaní otázok, na ktoré chce kladne odpovedať väčšina slovenského národa, t.j. o vstupe do NATO a o priamej voľbe prezidenta, sa spotia aj najväčšie kalibre vládnych krížnikov, ponoriek, lietadlových lodí a titanikov. Dokonca sa dá tvrdiť opak - maďarská menšina svojím zodpovedným a odvážnym postojom k otázkam ústavnosti a demokracie ukázala pozitívny príklad aj slovenskej väčšine, čo je veľkým vkladom pre budúcnosť vzťahov slovenských a maďarských demokratických síl.