
Dve afganské deti nesú domov vedro a konvicu s vodou v Kábule. Finanční experti odhadujú, že obnova vojnou zničenej krajiny si v nasledujúcich desiatich rokoch vyžiada minimálne 15 miliárd dolárov (17 miliárd eur). FOTO - TASR
Rok od nástupu do Bieleho domu sa prezident George Bush ocitol vo veľmi zvláštnej politickej polohe. Na jednej strane sa môže tešiť z nevídanej popularity, dokonca tromfol aj svojho otca po vojenskom zatlačení Saddáma Husajna z okupovaného Kuvajtu. Na strane druhej si však Bush junior uvedomuje, že jeho vysoká popularita má základ v nebývalej tragédii, aká postihla Ameriku vlani 11. septembra. Zostane historickým faktom, že riadenia nevídanej krízy sa Bush zmocnil so stoickým pokojom a nevídaným rozhľadom, čím prekvapil nielen bývalých politických odporcov. Po úvodnom logickom zaváhaní sa zo dňa na deň stal skutočným vodcom Ameriky. Zachoval chladnokrvnosť, aj keď Amerika žiadala okamžitú odplatu. Nepriateľ však nebol v prvých chvíľach nielenže jasne definovateľný, ale ani viditeľný. Priami útočníci zhoreli spoločne s tisíckami obetí… Po troch týždňoch však dokázali tajné služby v spolupráci s vojenskou kontrarozviedkou nepriateľa objaviť a najvyšší veliteľ mohol vydať rozkaz na útok. Bush vyhlásil vojnu proti terorizmu a aj keď išlo na prvý pohľad vyslovene o americkú vec, ukázalo sa, že protiamerické sprisahanie bude možné vyvrátiť z koreňov iba v rámci celosvetovej protiteroristickej koalície. Je pozoruhodné, že jej štruktúru sa podarilo udržať pohromade a zápas s terorizmom pokračuje aj po rozbití ústrednej siete al-Káida a po odstránení talibanského režimu.
Pre Georgea Busha tak nastáva do značnej miery nové obdobie jeho vlády. Bude sa môcť viac orientovať na pôvodnú agendu, s ktorou vstupoval do volebného zápasu o Biely dom. Ide najmä o otázky hospodárstva, školstva a zdravotníctva. Bolo by nerozumné domnievať sa, že sa boss Bieleho domu bude aj naďalej venovať predovšetkým, či najmä, ba dokonca jedine vojne s terorizmom. Aj keď je zrejmé, že aj v nadchádzajúcich mesiacoch bude táto téma ešte ústredným bodom zahraničnej politiky, ba medzinárodných vzťahov ako celku. Lenže skôr či neskôr sa bude musieť jeho pozornosť čoraz viac sústreďovať na spomínané vnútropolitické problémy, ktoré tvorili jadro jeho volebného programu. Bush bude musieť čoraz viac myslieť na kongresové voľby v novembri. Tie sa tradične konajú v medziobdobí vládnutia prezidentov a sú významným lakmusovým papierikom skutočnej úspešnosti a rozloženia síl oboch hlavných politických zoskupení: republikánov a demokratov.